Son Makaleler
Anasayfa / Diğer / Makatta Kaşıntı

Makatta Kaşıntı

Toplumda sık olarak görülen makat kaşıntısı şikayetinin bir çok sebebi olabilir. Bazen anlık bir şekilde gelip geçici olan kaşıntılar, bazense sürekli çıldırtabilecek bir düzeyde olabilmektedir.

Makat bölgesinde görülen kaşıntılar alerjik olabileceği gibi, bir hastalığa bağlı olarakta meydana gelebilmektedir.

makat-kasintisi-sebepleri

Makatta Kaşıntı Sebepleri Nelerdir?
Makat kaşıntısına sebep olan faktörler, tahlil ve muayene edilerek edilerek netlik kazanan dışkıda ki parazit ve makat çatlağı rahatsızlığı olabilir.

Dışkıda ise en çok görülmekte olan parazit kıl kurdudur. Geçmişte kendini daha fazla gösteren kıl kurduyla, günümüzde insanların hijyene ve temizliğe önem vermesiyle birlikte ve kullanılan suların temizliğiyle çok karşılaşılmayan bir unsurdur.

Ayrıca tuvalet ihtiacının giderilmesinin ardından makat bölgesinin yeterli bir şekilde temizlenmemesi, bölgede dışkı kalması kaşıntılara neden olmaktadır.

Fakat bu bölgenin temizliğinin yetersiz yapılmasının yanında çok fazla titiz davranarak aşırı temizlik yapılması da kaşıntılara sebep olabilmektedir.

Titizlikten kasıt makat bölgesinin sabun ve benzeri kimyasal temizlik malzemeleri ile çok fazla temizlemeye çalışmak makat bölgesinde ki koruyucu görevinde ki tabakanın incelmesine sebep olmaktadır.

Bu tabakanın incelmesi ile birlikte cilt elastikliğini kaybeder ve kaşınmalar meydana gelmektedir.

 

Makat kaşıntısına sebep olabilen unsurları sıralayalım

1 -) Aşırı temizlik
Çok titiz olmak, makat bölgesini sabun, şampuan gibi maddeler ile sert ve bastırarak yıkamak makat bölgesinde bulunan koruyucu tabakanın incelmesine ve tahriş olmasına sebep olabilmektedir.

İncelen tabaka elastikliğini kaybettiğinden kaşıntılara neden olabilmektedir. Bu bölgenin temizliğini yaparken duru su kullanılmasına ve sert bir şekilde temizlenmemesine özen gösterilmelidir.

2 -) Yetersiz temizlik
Aşırı titiz davranmanın yanı sıra yetersiz temizlik yapılmasıda şikayetlere maruz bırakmaktadır. Dışkılama sonrasında duru su ile tüm dışkı ve artıkları kalmayana kadar temizlemek önemlidir.

3 -) Giyim
Sentetik tarzı giyimler kaşıntılar oluşmasına neden olabilmektedir. Pamuk ve keten giyimler tercih edilmelidir.

4 -) Dar kıyafetler
Dar iç çamaşırı, tayt ya da pantolon tarzı giyimler makat bölgesinin havasız kalmasına sebep olur. Havasız kalan bölge nem ve terleme yaptığından şikayet oluşturabilir.

5 -) Fazla kilo
Kilo fazlalığı kalçaların birbirine fazla yaklaşmasını ve bununla birlikte anüs bölgesinin havasız kalmasına olanak tanır. Bu sebeple tahriş yaparak şikayetleri arttırabilir.

6 -) Dışkıda ki parazitler
En çok bilineni üst kısımda da bahsettiğimiz kıl kurdudur.

7 -) Makat bölgesinin ıslak kalması
Tuvalet ihtiyacından ve duştan sonra makat bölgesinin iyi bir şekilde kurutulması gerekmektedir.

8 -) Islak mendil ve kötü tuvalet kağıdı
Islak mendillerin ve tuvalet kağıtlarının içerisinde mevcut olan kimyasal maddeler ciltte alerji oluşmasına sebep olabilir.

9 -) Hemoroid varlığı
İç hemoroid değil fakat dış hemoroid kaşıntı yapabilir.

10 -) Tüketilen gıdalar
Tüketilen acı, ekşi, süt ürünleri ve çikolata gibi gıdaların aşırı tüketilmesi kaşıntılara neden olabilmektedir.

11 -) Makat çatlağı
Makat hastalıkları içerisinde hemoroidden sonra en sık karşılan rahatsızlıklardan biridir. Dışkılama sırasında kabızlık ile birlikte sert dışkılama sonucunda anüsün kenarında cam çiziği gibi çok küçük bir çiziğin oluşmasıdır. Kabızlık en temel sebebidir fakat farklı nedenlerle de oluşabilmektedir. Makat çatlağı kaşıntının yanı sıra acı ve ağrı yapmaktadır.

12 -) Kondilom
Bulaşıcı bir hastalıktır. Makat siğili olarak tabir edilmektedir.

13 -) Kullanılan ilaçlar
Farklı hastalıklar için kullanılan ilaçlar kaşıntı olmasına neden olabilmektedir.

14 -) Daha önce olunan ameliyat
Makat bölgesinde geçirilen bir operasyonun sonucunda oluşan sızıntılar kaşıntılara yol açabilmektedir.

Kaşıntının herhangi bir makat hastalığından mı olduğunu anlayabilmek için muayene edilmesi gerekmektedir.

https://www.ideaklinik.com/makat-kasintisi-neden-olur-nasil-gecer.html

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Seher ŞİRİN 1986 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

Tel & WhatsApp: 0542 621 08 88

Check Also

Makat Çatlağı (Anal Fissür)

Bir çok yazımızda belirttiğimiz gibi insanların hayatı boyunca maruz olabileceği bir çok rahatsızlık mevcuttur. Hastalıkların bir bölümüde muayene olmaktan utanılan makat bölgesinde meydana gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!