17 Aralık 2018 - Pazartesi
Anasayfa / Basur Tedavisi / Basur Tedavisinde Lastikle Boğma Yöntemi

Basur Tedavisinde Lastikle Boğma Yöntemi

Lastikle Boğma Yöntemi basur tedavisinde ameliyatsız tedaviler arasında en kolay ve en çok etki gösteren yöntemlerden biridir.

Makatta ortaya çıkan hastalıklar yaygın olarak kişilerde utanmaya sebep olduğundan dolayı için hastalığının teşhisi ve de tedavi süreci geciktirilmektedir.

Örnek olarak basur hastalarının %80 gibi önemli bir kısmı ikinci derece hasta olarak bize başvurmaktadır.

Bunun tedavi yöntemlerinden biri olan Lastikle boğma yöntemi yalnızca iç hemoroid tedavilerinde kullanılmaktadır.

Memeyi vakumla emme işleminden sonra içine doğru yöneltip bağırsağın yakın kısmına lastik halka koyan alet aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Lastikle Boğma Yöntemi

Basur‘un en alt kısmına konan lastik halka memeye akan kanı tamamen ortadan kaldırır.Kanın gitmediği basur memesi 2-6 gün içinde çürüyüp dökülür.

Gelişen bu aşamada basur memesi büyük ölçüde küçülmektedir.Birbirinden kopup düşen bölgede sağlıklı doku oluşumu gerçekleşerek bölge daha sağlam ve güçlü hale gelmektedir.

Bunun dışında bölgede oluşan iyileşme dokusu sarkma teşebbüsünde bulunan gevşek durumdaki dokuları bağırsak çevresindeki mevcut olan bağırsak sarkmasını da tedavi etmektedir.

Lastikle Boğma Yönteminin Avantajları

– Tedavinin ardından ortaya çıkan ağrılar ameliyatla tedaviye nazaran çok daha azdır.
– Kanama nadiren ve önemsiz olarak nitelendirilebilecek şekilde görülebilir.
– Bu tedavi yönteminde hasta yatarak tedavi olmadığından dolayı yatakla tedavi masrafından da kurtulacağı için tedavi maliyeti düşüktür.
– Gaz kaçırma veya dışkı tutamama kesinlikle yaşanmaz
– Makat darlığı diye nitelendirebileceğimiz durum asla ortaya çıkmaz.
– Tekrar yaşanma ihtimali oldukça azdır.
– Uygulanması oldukça kolaydır.
– Bölgesel veya narkozla uyuşturmaya ihtiyaç duyulmaz.
– 5 veya 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi gerçekleştirilir.

Lastikle Boğma Yönteminin Dezavantajları

– 1 ile 4 saat arasında bölgede dolgunluk hissi meydana gelebilir.Ancak bu korkulan bir durum değildir.Kendiliğinden geçer.
– Az da olsa yanma hissi duyulabilir.
– Az da olsa hasta çok ıkınmışsa eğer buna bağlı olarak meydana gelen pıhtı ayrılıp kanama yapabilmektedir.
– İleri derece vakalarda uygulanması doğru değildir.
– Bazı durumlarda 2 kere uygulanması gerekmektedir.
– Dış basur tedavisinde uygulanamaz.

Kısaca özetlemek gerekirse basur’u lastikle boğma tedavisi 1.2.ve 3.derece basur tedavisi yöntemlerinden en popüler olanıdır.

Basur tedavisinde kullanılan yöntemleri ve avantajlarını bu bağlantıdan inceleyebilirsiniz ; https://www.basurklinigi.com/basur-tedavisi/

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Adil ALTINSOY 1993 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

Tel & WhatsApp: 0505 119 36 90

Okumanızı Öneririz

gebelikte basur nasıl geçer

Gebelikte Hemoroid Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Hamile kadınlarda da çok sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Bu yazımızda, hamile kadınların neden bu rahatsızlıkla karşılaştığını ve nasıl önlem almaları gerektiğini ele alacağız.

6 Soru / Cevaplar

 1. Endişeli ve korkak

  Iyi günler hocam.. Ben bir hafta önce lasikle boğma ameliyatı oldum.. bugün tuvaletimi yaparken kan geldi.. bunun sebebi nedir? Acaba bu kan çürüyüp kopan basur memesinin kanı mıdır? Cevabınız için şimdiden teşekkürler..

 2. İyi günler hocam eşimde boğma amaliyatı oldu ama değişen birşey olmadı ağrıları devam ediyor ve çok rahatsız ediyor nedeni ne olabilir

  • boğma yönteminde ilk günlerde ağrı olabilir.ama beraberinde anal fissürde olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 3. İyi günler bnde doğumdan sonra meydana çıktı dışkılama sırasında agrim çok oluyo sonrasında brz geciyo ama brz fazla agrilarim oluyo 2 gün falan çok az nadir kanama oluyo ama fazla dgl normalde bazen hiç ağrı sızı yapmiyo yok oluyo gbi oluyor bazen de meydana cikiyo ağrı yapıyor yapabilirim bunun için

  • Merhaba Fatma Hanım
   normalde hemoroid ağrısız bir hastalıktır ancak bunu ağrılı hale getiren alışkanlıklarımızdan vazgeçmezsek dayanılmaz bir hal alan şişlikler ve ağrılarla uğraşmak zorunda kalırız öncelikle bir proktologla görüşmeli hastalığınızın genel durumuna bakılmalı doktorunuz size gereken tavsiyelerde bulunur ve buna göre daha kaliteli bir yaşam sürebilirsiniz geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir