Anasayfa / Basur (Hemoroid) / Makat Kanaması Sebepleri Nelerdir, Hangi Hastalıkların Habercisidir?
instagram sayfası

Makat Kanaması Sebepleri Nelerdir, Hangi Hastalıkların Habercisidir?

Makat bölgesinde görülen kanamalarda çevrenizde ki insanlar veya eczacılar şikayetiniz üzerine size basur (hemoroid) ilacı önerebilirler. Fakat bu ezbere yapılan uygulama maalesef çok risk taşıyan bir yaklaşımdır. Bu tip makat kanamalarında kişi eşe, dosta sormadan önce mutlaka, en hızlı şekilde vakit kaybetmeden bir proktoloji uzmanına görünmelidir.

Op. Dr. Seher Şirin makatta meydana gelen kanamanın neden olduğunu aşağıda ki gibi sıralamaktadır.

Anüste görülen kanamalarda, en başta akıllara basur (hemoroid) rahatsızlığı gelmektedir. Fakat bu gibi durumlarda kanser riski olduğuda kesinlikle unutulmamalıdır.

makat kanaması neden olur

Makat Kanaması Sebepleri

  • Hemoroid (basur)
  • Anal fissür (makat çatlağı)
  • Bağırsak kanseri
  • Anüs kanseri
  • Polipler (et beni gibi çıkıntılar)
  • Mayasıl ( anal dermatit)

Makatta Kanama Görüldüğünde Ne Yapılmalı?

İlk olarak bir uzmana gözükmeden asla çevrenizdekilerin veya eczacıların tavsiyeleri üzerine ilaç kullanmamalısınız. Mutlaka bu konuda uzmanlaşmış bir hekime muayene olunmalı. Gerekiyorsa bu hekim tarafından söylenen ilaçları kullanmalısınız.

Bu konuda danışılması ve muayene olunması gereken branş proctoloji uzmanıdır.

Proctoloji uzmanları muayene sırasında anoskop ismi verilen aletle bağırsağın son 8-10 cm’lik kısmına kadar ki hastalıkları %100’e yakın bir oranda teşhis edebilmektedir.

Bu yöntem ile analiz edilemeyen hastalıklarda kolonoskopik inceleme seçeneği kullanılmalıdır.

Gerektiği zamanlarda da gaitada gizli kan bakılmaktadır. (hastanın gözle görebildiği kan varsa bu yöntem anlamını yitirir)

Bunların yanı sıra unutmamanız gereken bir husus varsa o da bağırsak kanseri teşhisi vaktinde konulursa hastanın kurtulma olasılığı %90’nın üstündedir. Geç kalındığında bu oran biraz daha düşmektedir.

Bu sebeptendir ki, makat bölgenizde oluşan rahatsızlıklarda utanmamalısınız. Doktor ve hasta arasında herhangi bir namahrem olay söz konusu değildir. Bu gibi utanmalarda yaşadığınız zaman kaybını ağır bir şekilde ödeyebilirsiniz.

Bazen ağrı olmadan, sadece kanama olması hastaların daha önemsiz yaklaşmalarına neden olabilir. Kanserden kanamanın ağrılı olmadığı bilinen bir gerçektir, yani ağrınız yoksa rahat davranmayın. Makat kısmında ağrılı olarak görülen kanamalar genel olarak makat çatlağından sebeptir.

Anüsten kan gelmesi hemoroid, fissür, fistül, polip, kondilom gibi iyi huylu ve tedavisi ertelenebilir hastalıklar sebebiyle olduğu gibi kötü huylu kanserler sebebiyle de olabilmektedir. “Kanserden korkma geç kalmaktan kork.” deyiminin en anlamlı olduğu hastalık kalın bağırsak kanserleri denilebilir.

Makat Kanamasına Sebep Olan Hastalıklar

Hemoroid

Sitemizin asıl konusu olan basur rahatsızlığıdır. Makat bölgesinde en çok meydana gelen ve kanamaya yol açan hastalıktır. İnsanlar makat bölgesinde hissettikleri acı, ağrı ya da gördükleri kanamalardan dolayı direk olarak kendi kendilerine hemoroid tanısı koyabilmektedir.

Dolayısıyla kişiler rahatsızlıklarının tam olarak ne olduğunu bilmeden hemoroide yönelik ilaçlar ya da bitkisel karışımlar kullanabilmektedir. Bu uğraşların olduğu süreçte kaybedilen zaman içerisinde mevcut rahatsızlık ilerleme gösterebilir. Dolayısıyla teşhisi geciktiğinde kişinin şikayetleri de artış göstermektedir. Makat bölgesinde bu şikayetlerin hissedildiği taktirde vakit kaybedilmeden hekime başvurulması gerekmektedir.

Sitemizde üzerinde özellikle durduğumuz bir konu vardır. Basur çoğunlukla kabızlık ve beraberinde gelen ıkınma hissi ile oluşum göstermektedir. Kabızlık sorunu olan kişiler dışkılamak için ıkınma gereksinimi duyarlar ve bu ıkınma sırasında meydana gelen basınç makat bölgesinde ki toplardamarda hasar oluşmasına sebep olduğundan genişleme meydana getirmektedir.

Kabızlık haricinde, seyrekte olsa ishal, gebelik ve çok aşırı öksürmekte basur oluşumuna yol açabilmektedir. Bu rahatsızlığın meydana getirdiği kanama dışkı çevresinde 2-3 damla olacak şekilde görülebilir.

Anal Fissür

Halk arasında makatta çatlak, makat çatlağı veya makat yırtılması gibi değişik isimlerle tabir ediliyor olsa da hastalık aynıdır. Kanamaların meydana geldiği sık rastlanılan makat hastalıklarından biridir. Bu rahatsızlığın meydana getirdiği kanamalar tuvalet ihtiyacı sonrasında kullanılan tuvalet kağıdında görülmektedir. Çok sık olmasa da nadir olarak damla şeklinde de görülebilmektedir.

Kanamanın dışında acı ve ağrı da çok fazla olmaktadır. Anal fissürün ilk ortaya çıktığı döneme akut makat çatlağı ilerleme gösterdiği dönemde ki ismine ise kronik makat çatlağı ismi verilmektedir. Akut olan tipinde meme oluşmazken, kronik halinde meme meydana gelmektedir. İlk dönemde ilaçla tedavisi mümkün olabilen anal fissür ilerleme gösterdiği taktirde yalnızca cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

Makat Fistülü

Çok seyrek olarak kanamaya neden olan rahatsızlıklardan biridir. Kanamadan ziyade en çok iltihaplı akıntı görülmektedir.

Bağırsak Kanseri

Kanamaların sebepleri arasında en ciddi olan sebeptir. Diğer iyi huylu hastalıklarda tedavinin bir yıl önem arz etmezken kanserde ayların bile çok önemi vardır. Bu nedenle aksi kanıtlanıncaya kadar kanamanın kanserden kaynaklanabileceği düşünerek araştırma ona göre ciddiye alınarak yapılmalıdır.

Yazar: Op. Dr. Seher ŞİRİN
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Seher ŞİRİN 1986 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz