23 Ekim 2021 - Cumartesi
Anasayfa / Makat Hastalıkları / Makat Çatlağı (Anal Fissür) Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Makat Çatlağı (Anal Fissür) Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Bir çok yazımızda belirttiğimiz gibi insanların hayatı boyunca maruz olabileceği bir çok rahatsızlık mevcuttur.

Hastalıkların bir bölümüde muayene olmaktan utanılan makat bölgesinde meydana gelmektedir. Aslında bu bölgede oluşan rahatsızlıklar daha çok önemsenmediğinden ve gerekli tedbirler alınmadığından oluşmaktadır.

Ya da insanların çoğunun bu hastalıkların hangi sebeplerle oluştuğunu bilmediğinden de tedbir alamıyorlar diyebiliriz.

makat çatlağı anal fissür

Bu bahsettiğimiz makat hastalıklarından biri de tıp diliyle anal fissür, Türkçe ismiyle makat çatlağı, makatta çatlak veya makat yırtığı isimleriyle tabir edilmektedir.

Sitemiz her ne kadar basur (hemoroid) için hazırlanmış olsada, farklı makat hastalıkları konularında da sizleri bilgilendirmeye çalışıyoruz.

Çünkü bir çok insan bu bölgede oluşan acı, ağrı, kaşıntı veya benzeri şikayetlere gerek kendileri gerekse çevresindeki insanların söylemleri ile basur teşhisi koyuyor.

Bu kişinin yanılmasını sağladığı gibi kulaktan duyma tedavi çözümleri ile ciddi anlamda zaman kaybetmesine de sebep oluyor.

Anal Fissür Nedir?

Basurun oluşmasında ki en temel sebep kabızlık ve ıkınma demiştik. Anal fissür şikayeti olan insanlara bakıldığında %95’inde kabızlıktan dolayı oluştuğu görülmektedir.

Bunların dışında kabızlığın tam tersi ishal, fazla acı tüketimi, doğum sırasında meydana gelen ıkınma gibi sebeplerde makatta yırtık oluşmasına bilinen nedenlerdendir.

Kabızlık problemi olan insanların dışkılamak için tuvalete girdikleri esnada sarfettikleri ıkınma ile dışkının kalın ve sert çıkması sonucunda anüs kenarında cam ciziği benzeri küçük bir yırtık meydana gelmektedir.

Makat kaslarının kasılmasına olanak tanıyan anal fissür yanma, acı ve ağrı gibi şikayetlere yol açmaktadır.

İlk önceleri sadece dışkılama esnasında ve sonrasında şikayetlere neden olurken gittikçe ilerleme göstererek sürekli şikayetlere maruz bırakmaktadır.

Makat Çatlağı Neden Olur?

Aslında üst kısımda bu başlığı ele aldık. Fakat daha kapsamlı verilmesi gereken bilgilerde mevcut. Bunları detaylandıracak olursak ;

Kabızlık ve ıkınma

Makaleminiz başından beri kabızlık ve ıkınmanın neden olduğunu bir kaç kez dile getirdik. Hastalığın oluşumunda boy gösteren en temel sebeptir.

Bu rahatsızlığın görüldüğü kişilerin %95’inin şikayeti kabızlıktır.

İshal

Sebep olma ihtimali kabızlık kadar yüksek olmasada dikkat edilmesi gereken bir faktördür. Aşırı ishal olan kişi dışkılarken basınçlı ve kuvvetli bir şekilde dışkıladığından anüs kenarında yırtılmaya yol açabilmektedir.

Bunların dışında doğum sırasında sarfedilen ıkınma, iltihabi bağırsak hastalıkları, makat yoluyla cinsel ilişki ve bu bölgeye sokulan yabancı cisimler ile de makat yırtığı oluşabilmektedir.

Makat Yırtığı ile Makat Çatlağı Arasında Fark Var mı?

En çok yöneltilen sorulardan biri de makat çatlağı ile makat yırtığı arasında ki farklardır.

Bu sorunun cevabını yazımızın en başında vermiş olsak da, merak eden insanları aydınlatmak amacıyla ele almak istedik.

Tıbbi ismi anal fissür olan rahatsızlık Türkçe olarak makat yırtığı, makat çatlağı, makatta çatlak gibi tabirleri mevcuttur.

Dolayısıyla hiç bir fark yoktur, aynı hastalıktır.

Ameliyatsız Makat Çatlağı Tedavisi

Yine klasik olmuş ama önemli söylemlerden birini hatırlatma gereğini hissediyoruz.

Erken tanı ve teşhis her hastalıkta olduğu gibi bu bölgede oluşan hastalıklar içinde son derece önemlidir ve ciddiye alınmalıdır.

Anal fissür şikayetleri olan kişiler oluştuktan sonra ilk 10 gün içerisinde muhakkak bu konuda (makat hastalıkları = proktoloji) uzman olan bir doktora başvurmalıdırlar.

Çünkü ilk 10 gün içerisinde muayene olunursa krem ve ilaçlarla tedavisi mümkün olabilmektedir.

10 günü geçtikten sonra ki rahatsızlık kronik olarak değerlendirilmekte ve artık ilaç ve kremlerle tedavisi mümkün olmamaktadır.

Çoğu insanda utandığı ve çekindiği için maalesef ilk 10 günü aşmakta ve rahatsızlığını kronikleştirmektedir.

Bu utanma ve çekinmeden dolayı ilk bilgiyi internet ortamında almak isteyen kişiler bitkisel ya da benzeri yöntemleri denemeye çalışırlar.

Bu yöntemleri deneme esnasında geçen zamanda hem bunları satın almak için maddi kayıp yaşadıkları gibi, hem de şikayetlerinin artmasına sebep olarak zor bir süreç geçirirler.

Dolayısıyla çevreden ve internetten duyma bilgilerle müdahele etmemek ve zaman kaybetmemek oldukça önemlidir. Bu her hastalık için oldukça önemlidir.

– Oluşumunun üzerinden 10-15 gün kadar geçmiş olan bu hastalığın tedavisinde Idea klinik olarak botoks tedavisi uyguluyoruz.

1 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilen botoksla tedavi yöntemi şikayetleri olan kişinin tedavi olduktan sonra iş, özel ve sosyal hayatına devam etmesine olanak tanımaktadır.

Ayrıca yapılan tedavilerin %95’i başarı sağlamaktadır. Bu tedavi yönteminde ameliyat tedavisinde ki gibi dışkı ve gaz kaçırma gibi sorunlarda da meydana gelmemektedir.

Makat Çatlağı Ameliyatı

En çok tedirgin olunan safha ameliyattır. Makat kaslarında meydana gelen kasılmayı çözmek için makat kaslarının bir kısmına kesi uygulanmaktadır.

Bu sayede makatta gevşeme meydana gelmektedir. %95 başarı sağlasada dışkı ve gaz kaçırma problemlerine yol açmaktadır.

Narkoz, istirahat, ayılma gibi süreçlere maruz kalmadan sadece 1 dakika içinde botoks tedavisi öneriyoruz.

Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Bu rahatsızlık için proktoloji bölümünde uzman bir genel cerrahi’ye muayene ve tedavi olabilirsiniz.

Sorularınızı cevaplıyoruz
İstanbul’da 3 olmak üzere Ankara ve İzmir de bulunan toplam 5 şubesiyle hizmet vermekte olan IDEA kliniklerinde proktoloji konusunda uzman genel cerrahi uzmanları yaşamakta olduğunuz ve merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlamaktadırlar.

Aşağıda ki yorum kısmından sorunlarınızı anlatabilir, yanıt alabilirsiniz.

Size en yakın şubemize telefon numaralarımızdan ulaşarak randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Referans:
https://www.makatcatlagi.net/makat-catlagi-anal-fissur
https://www.ideaklinik.com.tr/makat-catlagi-neden-olur/

Author: Op. Dr. Adil ALTINSOYAnkara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Adil ALTINSOY 1993 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

Okumanızı Öneririz

makat apsesi nasıl geçer

Makat Apsesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Perianal ya da anorektal apse olarakta tabir edilen bu hastalık için çoğunlukla makat apsesi ismi kullanılmaktadır. Anüste şişlik ve ağrı şikayetleri ile görülüp, kısa sürede bir uzmana başvurularak gereken müdahalenin yapılması gerekmektedir.

14 Soru / Cevaplar

 1. 1995 yılında hemeroid ameliyatı olmuştum. Ameliyattan sonra basur problemlerim büyük oranda bitti. Ancak ameliyattan bir süre sonra makat bölgemde sarımtrak, sümüksü, nahoş kokulu akıntılar oluşmaya başladı. Bu akıntılar halen devam ediyor. Terlemeye çok yatkın bir bünyem olduğundan sıcak havalarda ve fazla hareket edince bu akıntı daha sık olmakta. Ayrıca namaz kıldığım için her namazda abdest tazelemek zorunda kalıyorum. Bunun sebebi nedir, tedavi şekli nedir?

  • Hemoroid ameliyatlarından sonra bağırsak hafif dışarda kalabiliyor ve sizdeki sorun görülebiliyor buna ıslak anüs deniyor. muayeneyle değerlendirmek gerekir.

 2. Hocam lavaboya gittigmde makt agrisi cekiyorm agri yapiyo bu ne olablir bir ara vardi yoktu bir kc ay smdi gene olmya basladi bu ne olablir

  • anal fissür olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip botoxla tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Ergun Aygören

 3. Yanma acima hissi var bu sabahta azda olsa kan gordum neden acaba ?

 4. Hocam basur oldum ama tuvalet esnasinda oldu icine girrmisti sabah ama bu sefer 3 gundur duruyor gecmedi kan akiyor ortasinda delik acilmis catlamis gibi hic ragat degilm ne yapmam gerekiyor

 5. 1’5 ay önce makat çatlağından ameliyat oldum ama olduktan sonra tekrar ediyor biraz kabızlık olsun hemen çatlıyor ne yapmalıyım çok acı birşeyy

  • kabız kalmamalısınız,bol sebze-meyve ve su tüketmelisiniz.yaşamınızda hareketi arttırmalısınız
   Op.Dr.Demet Ağras

 6. Interesting93

  Hocam daha once makat catlagi olmustum krem ve diyetle gecmisti.simdi yine makatta yanma,agri var ama kanama yok.Fakat diski cikaramiyorum kabiz olmasam bile makatım gevsemiyor dolayisiyla daralma oldugu icin agri ve yanma yaparak tuvaletimi yapiyorum.Bazende diyet,su ,spor herseyi yapiyorum ama kabizliktan kurtulamiyorum.Makat catlagindan baska bir hastalik bu belirtiyi verirmi? Anuse kadar geliyor calisiyor bagirsaklar ama anusten cikaramiyorum hocam kolayca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz

yeni