Anasayfa / Makat Hastalıkları / Anal Dermatit Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?
instagram sayfası

Anal Dermatit Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Sitemiz her ne kadar hemoroid hakkında olmuş olsa da diğer makat hastalıkları ile ilgili bilgiler vermekte de fayda var.

Çünkü makat bölgesinde yaşanan bir çok problem olmakta ve bunların bir çoğu hemoroid ile karıştırılmaktadır.

Dolayısıyla insanların bu hastalıklarda fikirleri olduğunda kendilerinin yaşamakta olduğu rahatsızlığın hangisine uygun olduğunu kestirebilirler.

Fakat yine de kendiniz teşhis ve müdahale etmeden önce proktoloji konusunda tecrübeli bir genel cerrahiye görünmeniz fayda sağlamaktadır.

Konumuzda yine bir makat hastalığı olarak tanımlanan anal dermatit problemini ele alalım.

Anal dermatit halk arasında mayasıl olarak bilinmektedir. Fakat çoğu insan hemoroid’e de mayasıl demektedir. Bu yanlış bir tanıdır.

anal dermatit nasıl geçer

Hemoroid’in diğer adı basur’dur. Mayasıl yani anal dermatit çok farklı bir problemdir.

Daha çok yetişkin insanlarda sıklıkla görülmekte olan makat problemlerinden biri kesinlikle kaşıntı sıkıntısıdır. Çok nadir ve anlık olarak karşılaşılan kaşıntılarla karıştırılmamalıdır.

Bir çok insanda bu kaşıntı yoğun şekilde olabilmekte hatta insanların kafasında yoğun bir soru işareti olduğu gibi içinde de korkulara sebep olmaktadır.

Kalabalık ortamlara girdiklerinde acaba kaşınır mı? biri görür mü? rezil olur muyum? soruları ile strese girer ve kendini o esnada ki sohbet ya da toplantının amacına bile veremez.

Anal Dermatit Neden Olur?

Aslında makat bölgesinde yaşanan neredeyse tüm hastalıklar insanların önemsememesinden ve ihmalkarlıktan kaynaklanmaktadır diyebiliriz.

Özellikle hijyen konusundan dolayı meydana gelmektedir. Temizlenmemek, çok temizlenmek, ıslaklığa maruz kalmak ve kurutmamak, dar pantolon veya diğer giysiler ile fazla kilodan dolayı meydana gelmektedir.

Kaşıntı, pişik ve benzeri tahriş oluşumlarına sebebiyet verecek etkenlerden kaçınmak gerekmektedir.

Op. Dr. Seher ŞİRİN makat kaşıntısına yol açan faktörleri açıklamaktadır.

Aşırı Temizlenmek

Çok titiz insanlar özellikle tuvalet ihtiyaçlarının bitiminde makat bölgelerini sabun, şampuan gibi temizlik ürünleri ile yıkarlar.

Yıkama esnasında aynı zamanda da ovalayarak temizlemek isterler. Bu malzemelerin içerisinde bulunan kimyasallar ve ovma işlemi makat bölgesinde ki cildi koruma görevi yapan mukozayı inceltmekte veya yok etmektedirler.

Bu durumla beraber kaşıntı ve pişik başlamaktadır. Makat bölgesinin temizliğini sabun veya şampuan kullanarak değil duru su ile sağlamalısınız. Böylece tahriş olarak pişik ve kaşıntı olmasına engel olabilirsiniz.

Bölgenin Nemlenmesi veya Islak Kalması

Tuvalet ihtiyacı bitiminde temizlendikten sonra tuvalet kağıdı ile mutlaka makat bölgesinde ki ıslaklık kurutulmalı. Makat bölgesi ıslak bırakılmamalıdır.

Aynı zamanda aşırı terleme olduğunda da kurutma işlemi yapılmalı mümkünse iç çamaşır değiştirilmelidir. Islak ve nemli kalan bölge kaşıntı olmasına neden olacaktır.

Dar Giysilerden Kaçının

Bir çok insan dar pantolon, şort veya benzeri giysiler giymekten hoşlansa da sürekli bu tarz giyimleri tercih etmek bölgenin sıcağa maruz kalarak terlemesini hem de hava almamasını sağlamaktadır.

Dolayısıyla bu giysiler anal dermatit oluşmasını sağlamaktadır.

Anal Dermatit Belirtileri Nelerdir?

– Kaşıntı
– Akıntı / Kötü koku
– Ciltte Sertleşme

Muayene Olmalısınız

Aslında yazımıza başlarken bu konuyu ele aldık fakat yine de hatırlatmak istiyoruz ki internet ortamında her ne kadar hastalıkların tümü için, neden oldukları, belirtileri ve tedavi yöntemleri gibi bilgiler mevcut olsada siz kesinlikle hastalıklarınıza bu yazıları okuyarak teşhis koymayın.

Rahatsızlığınız makat bölgesinde bir kaşıntı olsa dahi bu bölgede neredeyse oluşan tüm hastalıklar için kaşınma şikayeti görülmektedir.

Yani sizin probleminizin sebebi illa ki anal dermatit’tir diye bir şey yoktur.

Bu konuda tecrübeli bir hekime görünerek probleminiz için doğru teşhisin konmasını sağlayabilirsiniz.

Anal dermatit (Mayasıl) nasıl geçer ?

Hekiminize göründünüz ve şikayetlerinizin sebebi mayasıl problemiyse, herhangi bir ameliyat ya da benzer bir operasyona gerek duymadan ilaç ile tedavisi mümkündür.

Bu problem için bizim sizlere önereceğimiz krem Pruzon’dur. Bitkisel bir ürün denilebilir. Herhangi bir yan etkisi yoktur.

İçeriğinde Kalamin, TTO (Çay Ağacı Yağı), Meyan Kökü ve Çinko Oksit bulunmaktadır.

Ürün Hair pharma güvencesi altında üretilip, sağlık bakanlığı tarafından onaylıdır.

Yazar: Op. Dr. Ergun AYGÖREN
Gülhane Askeri Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Ergun AYGÖREN 1982 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz