Anasayfa / Basur (Hemoroid) / Basur Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?
instagram sayfası

Basur Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

Toplumda en sık karşılaşılan makat hastalığı olup, meydana geldiği bölgeden dolayı insanların muayene ve tedavi olmaktan kaçındıkları basur ilerleyip son evreye ulaştığında yaşattığı şikayetlerle içinden çıkılmaz bir duruma erişecektir.

Makat bölgesinde ağrı, kanama ve şişlik gibi şikayetleri olan kişiler az önce de belirttiğimiz gibi doktora gitmeye çekindikleri için çözümü internet sitelerinde veya konu, komşu ve akraba gibi yakınlarında ararlar. Toplumda makatta meydana gelen her şikayet basur rahatsızlığına bağlandığı için danışan kişi %95 “sen basur olmuşsun” cevabını alır.

Bunun sebebi insanların diğer anüs rahatsızlıkları hakkında bilgisinin olmamasındandır. Oysaki çevresinde ki insanlara danışıp, internette okuduğu bitkisel tedavileri uygulamadan önce kişi bir proktoloji uzmanına (makat hastalıklarıyla ilgilenen genel cerrahi uzmanı) başvursa çok pratik bir şekilde rahatsızlıktan kurtulacağı gibi alacağı bilgilerle de tekrar etmesine engel olacaktır.

basur hastalığı belirtileri nelerdir

Basur belirtileri derecesi, tipi ve şikayetlere göre değişiklik gösterebilen bir durumdur. Görülen şikayet ve belirtiler şu şekildedir.

– Basurun anüs dışına çıkması
– Makatta kanama
– Ağrı (seyrek görülür)
– Makat Yanması
– Islaklık
– Kötü koku

Basurun En Sık Görülen Belirtisi Makat Kanaması

Basurun her derecesinde karşılaşılan şikayet ve belirtisi olan kanama hasta dışkıladıktan sonra klozette veya tuvalet kağıdında fark edilebilir. Başlangıç aşamasında sadece kanama şikayeti görülürken diğer evrelerde kanama ile beraber farklı şikayetler de ortaya çıkmaktadır.

Basur Kanaması Neden Olur?

Öncelikle hemoroid hastalığının meydana gelmesinde rol oynayan faktörleri ve sebepleri kısaca hatırlayalım. Hastalığın ortaya çıkmasında ki en büyük sebep kabızlıktır. Kabızlık problemi olan kişilerin dışkılarken ıkınmaları doğrultusunda meydana gelen basınç anüste ki toplardamarların hasar görerek genişlemesine ve makat kaslarının gevşemesine neden olmaktadır.

Yani basur memesi olarak adlandırılan meme aslında toplardamarın şişerek anüsten çıkması durumudur. Bu meme dışkıyla temas ettiğinde kanama meydana gelir, tuvalet ihtiyacı sonlandığında ise kanamada sona ermektedir.

Her Kanama Basur Değildir

Yalnız burada bilinmesi gereken diğer önemli unsur anüste görülen her kanamanın basur anlamını taşımayacağı ve farklı makat hastalıklarında da kanama şikayeti olabileceğidir. Dolayısıyla siz bu bölgede herhangi bir kanama ile karşılaşırsanız çekinip utanmamalı mutlaka bir genel cerrahi uzmanına başvurmalısınız. Unutmayın ki doktorlar insanların sağlıkları için var ve tek makat hastası siz değilsiniz. Uzmanlar her gün onlarca hastayı muayene ve tedavi etmekte olup, hasta ile doktor arasında çekinecek herhangi bir durum söz konusu asla olamaz.

Anüsten Dışarı Çıkan Şişlik

Bilindiği gibi basur iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Anüs içinden meme dışarı çıktığında insanlar bunu dış hemoroid sanmakta ve bu yönde araştırma içine girmektedir. Fakat dış basur bu değildir, anüs çevresinde ortaya çıkan şişliklerdir ve nadiren görülür. Toplumun maruz kaldığı hemoroid tipi çoğunlukla iç basurdur. Meme olarak adlandırılan yapıda aslında yukarıda bahsettiğimiz gibi şişmiş toplardamarın bir kısmıdır.

Basurun 4 derecesi bulunur ve bu meme ilk derecede fark edilemez. 2. 3. ve 4. derecelerde karşılaşılır. Özellikle 3. ve 4. derecede bu meme makat kasları arasında sıkıştığında aşırı derecede ağrılara neden olur.

Makat Ağrısı

Aslına bakarsanız her ne kadar insanlar ağrıdan şikayetçi olsalar da hemoroid çok ağrı yapan bir hastalık değildir. Ağrı memenin makat kasları arasında sıkışarak tromboze hemoroid ismi verilen durumdan dolayı ortaya çıkar. Bunu şu şekilde izah edebiliriz. 3. evrede olan meme dışkılama esnasında dışarı çıkar ve elle ittirildiği zaman içeri girer, 4. derecede ise sürekli dışarıda durarak asla içeri sokulamaz. İçeri sokulması unutulduğunda ya da 4. evreye eriştiğinde makat kasları arasında sıkışan meme basur boğulması ismi verilen ve aşırı ağrılara neden olan durumun ortaya çıkmasına sebebiyet verir.

IDEA Klinik olarak İstanbul’da 3, Ankara, İzmir ve Bursa’da da olmak üzere toplam 6 şubemiz ile basur tedavisi konusunda hizmet vermekteyiz. Tüm kliniklerde proktoloji (makat hastalıkları) konusunda tecrübeli hekimler görev yapmamaktadır. Size en yakın olan kliniğimizden randevu alabilir, basur muayenesi olabilirsiniz. Muayene esnasında hekimlerimiz tarafından hastalığınızın tipi, boyutu ve tedavisi hakkında gerekli bilgiler verilmektedir. Dilerseniz tedavisi hemen yapılmaktadır.

Makat hastalıkları için muayenenin nasıl yapıldığı hakkında bu konumuza göz atabilirsiniz ; https://www.basurklinigi.com/basur-muayenesi-nasil-yapilir/

Basur Memesi Neden ve Nasıl Olur?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi rahatsızlık ilerleme gösterdiği sürece makat içerisinde meme oluşmakta ve büyüme göstermektedir. İç basur 4 dereceye ayrılır. 1. 2. 3. ve 4. derece olarak tanımlanır. 2. derece olan rahatsızlıklarda daha belirgin olacak şekilde olmaktadır. 3. derece memelerde dışkılamayla beraber makat dışına çıkmaktadır.

Kişi bu memeyi ihtiyacı bittikten sonra eliyle içe doğru iterek sokmalıdır. 4. derecede ise basur memesi sürekli olan dışarıda durmaktadır. Bu tip memelerde doktorun teşhis için sadece göz muayenesi yapması yeterli olmaktadır.

Yazar: Op. Dr. Seher ŞİRİN
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Seher ŞİRİN 1986 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz