28 Ocak 2023 - Cumartesi
Anasayfa / Makat Hastalıkları / Anal Hematom Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anal Hematom Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anal Hematom Türkçe adıyla makatta pıhtı birikmesi anüs bölgesinin aniden başlayan ve şiddetli ağrı yapan hastalıklarındandır.

En büyük özelliği o güne kadar hiçbir şikayeti olmayan kişide birden çıkması ve büyüklüğüne göre ciddi ağrılara sebep olmasıdır.

Neredeyse her genel cerrah basur hastalığıyla karıştırır ancak bu konuda uzmanlaşmış proktoloji uzmanları doğru teşhis koyarlar.

Hastalık çocuklar dahil her yaş gurubunda ve kadın erkek ayırt etmeksizin herkeste görülebilir.

anal hematom nasıl geçer

Anal Hematom Neden Olur?

Neredeyse vakıaların % 95 i ıkınmayla ortaya çıkar. Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kan birikir.

Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur. Hastalığın büyüklüğü ıkınma şiddeti ve süresiyle yakından ilgilidir.

Anal Hematom Sebepleri Nelerdir?

– Normal doğum
– Yoğun ishal
– Amipli dizanteri
– Fazla acı yemeye bağlı ıkınma
– Makat çatlağı, ağrı sebebiyle zorlanılır.

Anal Hematom Nasıl Anlaşılır ?

Makatta ağrılı şişlik en sık bulgudur, şişlik mercimek kadar olabildiği gibi portakal kadar bile olabilir.

Şişlik düzgün sınırlı ve morumsu renktedir, çok büyük değilse cilt altında dokunarak hareket eder.

Ağrı

Şişliğin büyüklüğüyle doğru orantılı ağrı olur,hastanın normal hareketini engelleyebilecek düzeylerde olabilir.

Kanama

Pıhtı toplanan yerin cildi delinirse vişne çürüğü gibi kan akar.

oturma banyosu nasıl yapılır

Anal Hematom ve Basurun Farkları

Basurda yıllardır sürüp gelen şikayetler varken hematom da normalde makatla ilgili bir şikayet olmamasına rağmen birden şişlik ortaya çıkar.

Nohut tanesi büyüklüğüyle portakal büyüklüğüne kadar değişen ebatlarda şişlik yeni çıkmıştır

Anal Hematom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavide temel amaç ağrıyı azaltmaktır. Ağrıyı azaltmanın en kolay yolu 1 dakikadan az süren ameliyatla içerideki kirli kanı boşaltmaktır.

Kan boşaltıldığı anda ağrı ve şişlik kaybolur. Diğer bir yaklaşımsa sıcak su oturma banyosudur ve gün içinde sayısız defa yapılabilir.

Sıcak su ağrıyı kısmen azaltır ama şişlik 5-8 hafta devam eder. Bölgesel olarak kullanılacak hemoroit kremleri ve hemoroit fitillerinin hiçbir yararı olmaz bunun yerine ağızdan ağrı kesici almak daha etkilidir.

Yüzüstü istirahat ta ıstırabı azaltır. Anestol merhem acıyı hafifletebilir.

Referans & Kaynak:
Anal hematom (makatta pıhtı toplanması) neden olur ve nasıl geçer – Op. Dr. Atilla KAYA – https://www.ideaklinik.com.tr/anal-hematom/

Yazar: Op. Dr. Seher ŞİRİN
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Seher ŞİRİN 1986 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

7 Soru / Cevaplar

 1. Merhabalar bende ufacık anal hematom çıktı makat girişinde ve 3 ay oldu geçmedi ne ağrı ne sızı kanama vs en ufak bir olumsuz durum yok.yediklerime artık dikkat ediyorum çok nadir çok az ıkınma oldu ara sıra. Sizce bu Kendi kendine geçermi teşekkür ederim
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  3 ay uzun bir süre Gerçekten anal hemotommu diye bakılması gerekir.geçmiyorsa tedavi edilir

 2. Ben 4 gün önce regl olmuştum. Ancak çok ağrılı olduğu için sık sık lavaboya gidip ıkınmıştım. Sonraki gün makatımın kenarında ağrı ve şişlik farkettim. 3 gündür yuvarlak resimdekinin renginde yani çok morumsu olmayan sertlik nedeniyle ağrıdan ağlıyorum. Utandığım için kimseye söyleyemiyorum o yüzden ne sıcak su yapabildim ne ağrı kesici alabildim. Kendiliğinden geçmesini bekleyeceğim. Ama ağrısı ne kadar sürede geçer ? Cevaplarsanız sevinirim. İyi günler

 3. Aysu_61@hotmail.com

  Merhabalar 6 aylık ikiz gebeliğim var ancak iki haftadır dayanılmaz ağrı eşliğinde dışa çıkmış fındıktan büyük hematom var .içi boşaltıldı ancak sis inmedi yanına iki tane daha çıktı .çok huzursuzum kivraniyorum ağrıdan kasntida iğne batması gibi sancılar var .lütfen bana yardım edin ne yapabilirim

  • Hematom yeniden oluştuysa ve ağrı çoksa yeniden bosaltmak gerekebilir.tekrar oluşmaması ve kolay iyileşmek için kabız kalmayın,ıkınmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iletişim
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz