28 Ocak 2023 - Cumartesi
Anasayfa / Makat Hastalıkları / Makat Siğili (Kondilom) Tedavisi

Makat Siğili (Kondilom) Tedavisi

Günümüzde insanların maruz kaldığı bir çok hastalık bulunmaktadır. Bazı rahatsızlıkların oluşumuna yönelik herhangi bir tedbir alınamazken, bazıları ise gereken önemin verilmemesi ve yeterli tedbirlerin alınmaması doğrultusunda meydana gelmektedir.

Konu başlığımız olan kondilom yani Türkçe ismiyle makat siğili de tedbirsizlik sebebiyle karşılaşılan bir problemdir. Siğil denildiği zaman insanların akıllarına ellerde ve ayaklarda bulunan ve bir çok kişide görülmekte olan problem akıllara gelebilmektedir. Makat bölgesinde görülmekte olan siğiller de yapı olarak bunlarla aynıdır fakat bulaşma eğilimindedir.

makat siğili tedavisi

Kondilom Nedir?

İnsanların vücutlarında meydana gelen siğillerin oluşumuna HPV (Human Papilloma Virus) isminde ki virüse ait enfeksiyonlar sebebiyet vermektedir. Makat bölgesinde meydana gelen vakıalara ise kondilom yani makat siğili ismi verilmektedir.

Neden Olur?

Bir çok insan bu sorun hakkında herhangi bir fikir ve bilgiye sahip olmadığından dolayı bu sorunla karşılaştığında önemsememektedir. Fakat makat bölgesinde meydana gelen bu sorun bulaşıcı yönü olduğundan dolayı son derece ciddiyet ve önem taşımaktadır.

Nasıl Bulaşır?

Cinsel ilişki; Kondilom rahatsızlığına maruz olan kişinin partneriyle birlikte ters ilişki yaşaması sonucunda bulaşabilmektedir. Ters ilişki yaşanılan kişide makat siğili vakası olması durumunda %95 olasılıkla partnere de bulaşmaktadır. Bulaştıktan sonra ortaya çıkması uzun zaman alabilmektedir.

Ortak kullanılan tuvalet; Özellikle iş yeri, avm ya da benzeri bir yer de ortak olarak kullanılmakta olan alafranga tuvaletler büyük ölçüde risk taşımaktadır. Makat siğili problemiyle karşı karşıya olan birinin kullanmış olduğu tuvaletin kullanımı size bulaşmasına olanak tanıyabilmektedir. Hatta ortak olarak kullanılan musluklardan bile bu vaka bulaşabilmektedir.

Makat Siğili Nasıl Anlaşılır?

Üst kısımda belirtilen nedenlerden dolayı mikrop size bulaştığında sorun kendini direkt olarak göstermemekte bir süre sonra belirtileri ile yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. En belirgin olan belirtisi makat bölgesinde meydana gelen ciddi kaşıntılardır. Makatta meydana gelen kaşınmaların sebebi sadece kondilom olmayabilir, bu sebeple herhangi bir kaşınma şikayetinden dolayı kondilom tanısı konulmamalıdır.

Nerelerde Görülür?

Cinsel ilişki ile bulaşması doğrultusunda erkek ve kadın farketmeksizin kişilerin cinsel organları ile makat bölgelerine bulaşmaktadır.

Kondilom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavisi uzun bir süreçte gerçekleşebilen kondilomun tedavisi için kişinin öncelikli olarak sabırlı olması gerekmektedir. Tedavi edilmesi ile komple temizlendiği anlamını taşımamakta takip edilmesi gerekmektedir. Çünkü tedavi sonrasında daha önceden bulaşmış fakat ortaya çıkmamış mikroplar kendilerini gösterebilmektedir.

Dolayısıyla 6 aylık bir zaman dilimi içerisinde kontrol edilerek tedavinin tamamlandığına emin olmak gerekmektedir. Bölgede kalan tek bir siğil tekrar artış göstermesine neden olabilmektedir.

Elektrokoter ile Ameliyatsız Tedavi

Tüm idea kliniklerinde görev yapmakta olan genel cerrahi uzmanları bu vakanın tedavisinde elektrokoter tekniğini önermektedir. Bu yöntem de siğillere maruz kalmış olan bölgenin pürüzsüz bir cilt haline gelene kadar temizlenmesi amaçlanmaktadır.

Kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilen bu tedavi yöntemi herhangi bir kesi ya da benzeri faktörler uygulanmadığından hastalar herhangi bir problem yaşamamaktadır. Üst kısımda belirtildiği gibi tedavi sonrasında hasta takibe alınarak belli zamanlarda kontrol edilmektedir. Yeni siğillerin söz konusu olması halinde tekrar temizlenir. 6 aylık bir süre zarfı içerisinde herhangi bir sorunla karşılaşılmaması durumunda tedavi tamamlanmış ve kişi bu sorundan kurtulmuş olur.

Siğil İlaçla Tedavi Edilir mi?

Yakıcı özellikleri bulunan ilaçlarla siğil tedavisi denenmiş bir yöntemdir fakat büyük yanıklara sebep olabildiğinden dolayı tavsiye edilmez.

Makat siğili hakkında merak ettiğiniz konuları aşağıda ki yorum kısmından hekimlerimize sorabilir, yanıt bulabilirsiniz.

https://www.ideaklinik.com.tr/makat-sigili-kondilom/

idea klinik iletişim

Yazar: Op. Dr. Ergun AYGÖREN
Gülhane Askeri Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Ergun AYGÖREN 1982 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

5 Soru / Cevaplar

 1. Merhablar. Aynı sorun bende de var şu an doktora gittim bana aldara kremi önerdi fakat aldıgim krem çok pahalı bu krem ayrıca çok küçük ve az bu krem bittikten sonra aynı kremden mi alicm yada yaktrsam cildimde sonra sorun olrmu cilt uzmanları bu yaktirmayaa ne kdr fiyat belirliyorlar ???

  Op Dr Atilla Kaya
  Idea Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 2. Merhaba bende bu dertten muzdaribim yaklaşık 1-1,5 aydır makatımda aşırı kaşıntı vardı ben kıl kurdu olabileceğini düşünüyordum ancak son bir haftadır tahretlenirken elime sanki yara varmışta kabuk bağlamış gibi sertlikler gelmeye başladı aynada baktığımda sivilce gibi birşeyler gördüm eşiminde bakmasını istediğim de eşim siğil olduğunu söyledi vakit kaybetmeden hastaneye gittim kondom teşhisi konuldu elle muayenede içerde birşey olmadığını daha çok yeni olduğunu söyledi doktorum ilerlemiş vakalarda çıkarma işlemi yaptıklarını şuanda sadece ilaç tedavisi uygulayacaklarını söyledi ama ben görüntüsünden çok rahatsızım psikolojim bozuldu bu virüsü vücuttan atmanın bir yolu yokmu birde ben lazer epilasyona gidiyorum bunun zararı olur mu cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler

 3. Mehabalar benimde hemen hemen ayni sorunla karsi karsiyayim benim makatda kasinti yok fakat sadece sigil ler var elle tutulabiliyor buyuk abdesten sonra temizlerken kanama oluyor herzaman kanama olmuyor ama temizlenirken kanama oluyor ararsira da ince ince kasinti da olabiliyor henuz dr gitmedim ne yapabilirim yardimci olurmusunuz

  • siğil varsa en kısa sürede tedavinizi planlamalısınız,hızlı yayılır ve çok bulaşıcıdır.
   Op.dr.atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iletişim
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz