Anasayfa / Basur Tedavisi / THD Yöntemi İle Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?
instagram sayfası

THD Yöntemi İle Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Basur ameliyatı olması gereken kişilerin konu komşudan duyduğu -çok ağrı yapıyor- sözü hastalarda ciddi korku oluşturmaktadır ve özellikle klasik ameliyatların ağrısı düşünüldüğünde haklı bir korkudur.Ancak THD gibi teknolojik ameliyatlarda ağrı minimaldir, hastanın yaşam kalitesi ve gerekse işe dönüş süresinin çok kısa olması da önemli avantaj sağlamaktadır.

THD, Trans Hemoroidal Dearterizasyon (basurun damarını kapatma) kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuştur. Yani özü atar damarın dipten bağlanmasıdır.

thd-basur-tedavisi-ve-avantajları

THD Ameliyatı Avantajları

– Makat bölgesinde kesme dikme işlemi olmadığından ağrı minimaldir
– İşe dönüş 1-2 gün gibi kısadır
– İltihap çok seyrektir
– Kanama yok diyecek kadar az rastlanır
– Tedavi sonrası yara bakımı pansuman önerilmez
– Dışkı kaçırma riski yoktur
– Gaz kaçırma riski sıfırdır
– Makatta darlık olması için hiçbir sebep yoktur.

THD Yöntemiyle Basur Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Uygulama doğum pozisyonunda yapılır, belden aşağı uyuşturma yada genel anesteziyle yapılır. Bölgesel uyuşturma ile de yapılabilir.

Hasta aynı gün evine ertesi yada bir sonraki gün işine dönebilir.

Jinekolojik pozisyonda sırt üstü yatan hastada memelere gelen atar damar makatın görünen kısmından 6-8 cm yukarı kısımdan bulunur, damarın arkasından geçen ip yardımıyla kan akımı durdurulur.

Memeye giden kan kesildiği için o anda büzüşmeye başlar ve günler içerisinde büyük oranda küçülmüş olur. Uygulama 30 dakika civarı sürer.

İşlem sonrası hastanın ağrısı minimaldir bunun en önemli sebebi makatın 3 cm sinden daha yukarı kısımlarda ağrı sinirlerinin olmamasıdır.

Ameliyat sonrası kısa süreli dinlenen hasta yürüyerek evine gidebilmektedir.Genel olarak çok gerekli olmasa da 2-3 gün istirahat önerilir,kabızlığın engellenmesi dışında ciddi diyet kısıtlaması yapılmaz.

Basurun her derecesi için uygulanabilmektedir.

THD Basur Tedavisi Olanlar

– İşlemden hemen sonra sarkmanın düzeldiğini görürler.
– Ciddi ağrı çekmezler.
– Tekrar aynı sorunları yaşamazlar.
– Aynı gün veya ertesi gün işlerine dönebilirler.

oturma banyosu nasıl yapılır

THD Basur Tedavisi Yapan Hastaneler

Teknolojinin olduğu ve bu teknolojinin kullanımı konusunda tecrübeli proctoloji uzmanının olduğu her hastanede yapılmaktadır.

Türkiyede en yaygın proctoloji merkezi IDEA Kliniğin 6 şubesinde de tedavinizi yaptırabilirsiniz.

İstanbulda üç, İzmir, Ankara ve bursa olmak üzere toplam altı şubede hizmet veren idea Kliniğin her şubesinde makat hastalıkları konusunda uzmanlaşmış proctoloji uzmanları hasta kabul etmektedir.

Basurun damarını bağlama ameliyatı 2.-3. ve 4. derece hemoroidlerin tedavisinde rahatlıkla ve başarıyla kullanılabilmektedir.

1.derece hemoroidlere de kullanılabilir ancak bu derecedeki hemoroidlere genellikle ilaç yeterli olmaktadır.

THD hemoroid ameliyatının en önemli dezavantajı teknolojiye bağımlı bir tedavi olmasıdır. Yani teknolojiye sahip olmayan kliniklerde yapılamaz. Bir diğer sorunsa az sayıda doktor tarafından yapılabiliyor olması ve cihazın getirdiği maliyet sebebiyle diğer ameliyatlardan daha pahalı olmasıdır. Ancak alınan lüks, ödenen fazla bedelden çok daha iyidir.

THD yöntemiyle hemoroid tedavi ücreti narkoz uygulanıp uygulanmamasına, kliniğin ve hastanenin fiyat politikasına göre 15.000 TL’den başlamaktadır.

Yazar: Op. Dr. Adil ALTINSOY
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Adil ALTINSOY 1993 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz