17 Aralık 2018 - Pazartesi
Anasayfa / Basur Tedavisi / Basur Nasıl İyileşir?

Basur Nasıl İyileşir?

İnternet ortamında bulunan bir çok sitede hekimlere ya da aynı hastalığa daha önce müzdarip olmuş kişilere yöneltilen en yoğun sorulardan biri basur nasıl iyileşir ve en çabuk nasıl geçer? şeklindedir.

basur nasıl iyileşir

Tabi bu sorunun bu kadar yoğun şekilde sorulması insanların ameliyat olmak istememesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Gerek ameliyat korkusu, gerekse insanların ameliyat sonrasında uzun süre istirahat ederek iş, özel ve sosyal hayatlarında aksama olacağını düşündüklerinden dolayıdır. Bu doğrultuda daha çok hastalığın evde tedavisi olup olmadığı konusunda arayışlara girerler.

Yapılan araştırmalar sonucunda büyük ihtimalle aşağıda ki yöntemlerle ilgili site, video veya farklı sosyal medya sayfaları temin edilebilmektedir.

1- Bitkisel ilaçlar
2- Hacamat yöntemleri
3- Bilimsel ilaç veya krem
4- Tedaviye yönelik kitaplar
5- Ameliyatlı veya ameliyatsız tedavi yöntemleri

İnsanlar bazı yollarla tedavi olabileceği yönünde bilgilere ulaştıklarında oldukça mutlu olmaktadırlar. Bunlar kendi kendilerine evde uygulayabilecekleri yöntemlerdir.

Üstte maddelendirdiğimiz yöntemleri sırasıyla ele alalım.

1- Bitkisel ilaçlarla basur tedavisi
Günümüzde bir çok hastalık ya da küçük problemler bitkisel ilaçlarla tedavi edilebildiği gibi, bazı  hastalıklarda  ise yalnızca meydana getirdiği şikayetleri azaltma yönünde işe yaramaktadırlar. Diğer bazı  hastalıklarda  ise maalesef hiç bir fayda sağlayamazlar.

Konumuz olan basur hastalığı için de bitkisel ilaçların tedavi edebilme yönünde hiç bir katkısı bulunmaz. Fakat kabızlık sorununun giderilmesinde etkili olabilirler. Dolayısıyla kabızlık giderildiğinde basur hastası kişiler birazda olsa rahatlayabilmektedir. Tedaviye yönelik olarak satılan bitkisel ilaçların alınması size para kaybettirmekten başka hiç bir işe yaramayacaktır. Hatta bu ilaçların kullanılmakta olduğu dönem içerisinde bilinçsiz bir şekilde devam edilmesi hastalığında ilerlemesine sebep olabililir.

2- Hacamat Yöntemleri
Yine bir çok hastalık için derman olduğu yönünde iddialar bulunan hacamatın basur içinde tedavi edici üstünlük sağladığı söylenmektedir. Öncelikle bilinmesi gereken sülüklerin kan emici hayvanlar olduklarıdır. İnsanların herhangi bir bölgesinde cilt üzerine yapıştırılan sülük, kan emme faaliyeti gösterir. Dolayısıyla meydana gelen basur memesinin üzerine konulduğunda da orada birikme gösteren kanı emer. Memenin içinde ki kan gittiğinde kişi oldukça rahatlar. Fakat memeye kan taşıyan damarlara herhangi bir müdahale de bulunulmadığı için bir kaç gün içerisinde tekrar kan birikerek meme kendisini hissettirmeye başlayacaktır. Dolayısıyla burada meydana gelen tek şey günü birlik rahatlamalar ile boşu boşuna oluşan kan kaybından başka birşey değildir.

Aynı tedavi yönteminin varis içinde iyi geldiği iddia edilmekte fakat hiç bir işe yaramamaktadır.

3- Bilimsel ilaç veya krem
Toplum olarak herhangi bir hastalığımız için eczanelerde satılan ve bizlere reçete edilen ilaçları kullanmayı tercih etmeliyiz. Fakat bu ilaç kullanımını doktor tavsiyesi ile yapmalıyız. Basur hastalığı farkedildiğinde doğru doktora muayene olunduğu taktirde ilaç veya krem kullanımı yanı sıra basuru meydana getiren alışkanlıkların terkedilmesi ile iyileşebilme ihtimali olabilmektedir. Fakat insanlar hastalığın meydana geldiği bölgenin verdiği utançtan dolayı muayene olmayı tercih etmemektedir. Dolayısıyla hastalık bu süreç içerisinde oldukça ilerleme göstererek gün geldiğinde dayanılmaz bir hal almaktadır. Aslında ilk farkedildiği zamanlarda makat hastalıkları konusunda tecrübeli hekimlere başvurulduğunda kolay bir şekilde tedavisi sağlanabilmektedir.

Ayrıca utanmadan dolayı aynı şikayetleri yaşamış olan arkadaş,konu-komşudan ilaç tavsiyesi alan hastalar vardır. Bu oldukça tehlikeli bir şeydir. Çünkü benzer şikayeti mesela bağırsak kanseri de yapabilir. Bu süre içerisinde tümör ilerleyecektir.

Bilimsel olan ilaçlar daha çok kişinin ağrı, sızı veya benzeri şikayetlerini azaltma yönünde kullanılmaktadır. Yukarıda da belirtildiği üzere başlangıç aşamasında yani çok yeni olan vakaların tedavisinde kesin olmamakla beraber tedavi sağlayıcı olabilir.

4- Tedaviye yönelik kitaplar:
Son zamanların yeni trendi hastalıkların tedavisi için hazırlanmış e-kitaplardır. Bu kitaplar elektronik ortamda hazırlanmış ve sipariş ettiğinizde size sunulan bağlantı aracılığıyla indirerek kısa sürede sahip olabileceğiniz şekilde hazırlanmıştır. İçerisinde bitkisel, sülük ya da yapılması gereken değişik yöntemlerle basurun üstesinden geleceğiniz anlatılmaktadır. Üst kısımda belirttiğimiz unsurlar, kitap içinde geçerlidir.

Hemoroid bu kadar kolay bir şekilde iyileşebilen bir hastalık olmuş olsaydı bunca doktor bu kadar emek vererek okumaz, bunca tedavi merkezi ise basur tedavisi için kullanılan pahalı cihazları satın almaya gerek duymazdı. İnsanların iyi niyetlerinden ve korkularından faydalanarak, para kazanmak uğruna fırsatçılık yapan bu tarz kişilere itibar gösterilmemelidir.

5- Ameliyatlı ve ameliyatsız tedavi yöntemleri
Sıralanan 4 maddenin ardından gerçek anlamda tedavi edici konumuza gelmiş bulunmaktayız. Tüm hazırladığımız yazılarda üstte belirttiğimiz yöntemlerin hiç bir işe yaramadığını ve asla tercih edilmemesi gerektiğini anlatmaya çalışsakta maalesef insanlarımız okumayarak yine de bunlara başvurmakta daha sonrasında ise herhangi bir çözüm olmadığı için sitem etmektedirler.

Basur hastalığı için her zaman diş çürümesini örnek vermekteyiz. Burada yine altını çizerek belirtmek istiyoruz. Çürük diş nasıl ilaçlarla tedavi edilemiyor, yalnızca verdiği acı ve ağrı ilaç kullanımıyla azaltılıyorsa aynı şey basur içinde geçerlidir. Üstte ki belirtilen bitkisel, hacamat veya kitaplarda yazan yöntemlerin kullanılmasıyla hastalık kesinlikle tedavi edilemez. MÜMKÜN DEĞİLDİR.!

Basur tedavisi için yalnızca ameliyatlı veya ameliyatsız cerrahi yöntemleri tercih etmelisiniz.

1.2. ve 3. derece iç basur için ameliyatsız yöntemler kullanılabilmektedir. Bunlar Lazer ve lastikle bağlama teknikleridir. 4. derece de ise ameliyat kaçınılmazdır. Fakat günümüz teknolojisinde THD ismi verilen yöntemle basur ameliyatı çok pratik ve kısa süre içerisinde yapılmaktadır.

Ameliyatlı Basur Tedavisi Yöntemleri

Klasik ameliyat ile basur tedavisi : Fazla şekilde ağrı görülen yöntemlerden biridir. Ağrılar ameliyat sonrasın da 3-4 hafta devam edebilir. Makatta daralma ,gaz ve dışkı kaçırma gibi dezavantajları olabileceği gibi kanamada meydana gelebilir. Klasik ameliyattan sonra pansuman gerektiği gibi, istirahat edilmesi de gerekmektedir.

– THD yöntemiyle basur tedavisi: Memelere gelen damarların kökten bağlanmasına dayanan bir yöntemdir. Özel bir cihaz kullanılarak yapıldığı için çoğu kliniklerde yapılmayan bir yöntemdir.Kesme,dikiş olmadığı için ve tüm yapılan bağlamalar makatın iç kısmında olduğu için klasik ameliyatta meydana gelen şiddetli ağrı yoktur. Birkaç gün hafif dolgunluk hissi ve dışkılama ihtiyacına benzer his dışında rahatsızlık yoktur.Kanama , makatta darlık veya dışkı ile gaz kaçırma gibi sorunlar bu yöntemde görülmez. 1-2 günlük istirahat gerekebilir.

Ameliyatsız Basur Tedavisi Yöntemleri

– Lazerle basur tedavisi: Işığın ısıtma gücünden faydalanılan bir yöntemdir. Ağrı ve kanama yok denilebilecek kadar azdır. Ciddi düzeyde görülmez. 3-5 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilir. Hasta tedavinin ardından kalktığı gibi iş, özel ve sosyal hayatına aksaklık yaşamadan devam edebilir. İçeride laser uygulanan hemoroid memeleri anüse yakınsa hafif ağrı ve dolgunluk hissi yapabilir.

– RBL (Lastikle boğma) yöntemiyle basur tedavisi : Lazer gibi 3-5 dakika kadar kısa sürede uygulanabilen bir yöntemdir. Bu tedavinin ardından 3 saat kadar hastayı tek rahatsız eden faktör dışkılama hissi duymasıdır. Ciddi bir ağrı olmadığı gibi kanama da görülmemektedir. Hasta tedavi sonrasında yine herhangi bir aksaklık yaşamadan hayatına devam edebilir.

Ameliyatlı veya Ameliyatsız yöntemlerle yapılan tedaviden sonra dikkat edilmesi gerekenler
– Kabız kalınmamalı.
– Uzun süreli ishal yaşanmamalı.
– Tuvalette kısa kalınmalı.
– Fazla ıkınılmamalı.
– Tuvalet ertelenmemeli.
– Tuvalete giderken fazla kalınmasını gerektirecek telefon, tablet, gazete veya dergi gibi araçlar götürülmemeli.
– Kabızlık yapan gıdalardan uzak durulmalı.
– Ikınmaya sebep oluyorsa aşırı acı tüketilmemeli.

Yazar: Op. Dr. Atilla KAYA
Tel & WhatsApp: 0542 621 08 88

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Atilla KAYA 1986 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

Tel & WhatsApp: 0542 621 08 88

Okumanızı Öneririz

gebelikte basur nasıl geçer

Gebelikte Hemoroid Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Hamile kadınlarda da çok sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Bu yazımızda, hamile kadınların neden bu rahatsızlıkla karşılaştığını ve nasıl önlem almaları gerektiğini ele alacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir