20 Eylül 2019 - Cuma
Anasayfa / Basur Tedavisi / Basur Ağrısına Ne İyi Gelir?

Basur Ağrısına Ne İyi Gelir?

Basur, toplumda erkek ve kadın farketmeksizin çok sayıda kişinin müzdarip olduğu bir makat hastalığıdır. Tıp dilinde hemoroid olarak isimlendirilen rahatsızlığın oluşmasında insanların tedbirsiz ve ihmalkar davranışları rol oynamaktadır. Bunun sebebi ise basurun neden ve nasıl oluştuğu hakkında bilgi sahibi olunmamasıdır.Bu nedenler bilindiği ve dikkat edildiği taktirde basur oluşumu neredeyse imkansızdır denilebilir. Basuru olan kişiler ise hastalığın meydana geldiği bölgeden dolayı doktora başvurarak muayene ve tedavi olmaktan utanmaktalardır. Geçen zaman içerisinde de dikkat etmediklerinden dolayı hastalık aşama aşama ilerleme kaydederek, kişilerin şikayetleri artış göstermektedir.

basur ağrısına ne iyi gelir

Basur (Hemoroid) Ağrısı Neden Olur?
Aslında basur ağrısız bir rahatsızlıktır. İlerleme göstererek 3. ve 4. dereceye ulaştığında basur memesinin makat kasları arasında sıkışması doğrultusunda ağrı meydana gelir. Kişilerde aşırı yakınmalara sebep olur. Bir kaç gün süren bu ağrı hastayı ciddi anlamda olumsuz etkileyerek, yürümesini bile zorlaştırabilir.

Basur Dereceleri Nelerdir?
Sitemizde daha önceden de yazmış olduğumuz bir çok konuda basurun iç ve dış olmak üzere iki gruba ayrıldığını ve iç basurun kendi içerisinde dört derecede incelendiğinden bahsetmiştik. Basur ağrısının neden olduğunu daha iyi anlayabilmek için bu dereceleri kısaca tekrar hatırlayalım.

1. Basurun henüz yeni yeni oluşmaya başladığı evredir, hastanın memeyi gözle görmesi veya elle hissetmesi mümkün değildir.
2. Bu evrede anüs içerisinde bulunan basur memesi dışkılama esnasında dışarı çıkmakta ve sonradan içeri girmektedir.
3. Dışkılama esnasında dışarı çıkan meme el yardımıyla içeri sokulmalıdır.
4. Basur memesi sürekli olarak dışarıda durmaktadır.

Tromboze Hemoroid Ağrıya Neden Olur
İç hemoroidin dört evresinden de kısaca bahsetmiş olduk. 3. evrede basur memesi içeri sokulmadığı taktirde 4. evrede ki gibi dışarıda kalır ve bu meme makat kaslarının arasında sıkıştığında tromboze hemoroid yani Türkçe olarak basur boğulması durumuna maruz kalır. Bu ağrı oldukça şiddetli bir şekilde olabildiğinden kişiyi oturamayacak ve yürüyemeyecek durumlara sokabilmektedir.

Basur Ağrısı Nasıl Geçer?
Bir çok kişi acı, domates veya baharat içeren gıdaları tükettiğinde ağrı oluştuğunu düşünür fakat az önce de bahsettiğimiz gibi ağrı memenin makat kasları arasında sıkışmasından dolayı meydana gelir. Bu durumda uzmanlar basur için eczanelerde satılan ve uyuşturucu etkisi olan krem kullanmayı ya da evde sıcak su oturma banyosu yapılmasını önerir. Krem aslında ağrıyı geçirmez fakat uyuşturucu etkisi olmasından dolayı ağrının kişi tarafından hissedilmemesini sağlar. Sıcak su oturma banyosu da ciddi düzeyde iyi gelir ve gün içerisinde istenildiği kadar yapılabilir.

Sıcak Su Oturma Banyosu
İçerisine oturabileceğiniz büyüklükte bir lehenin içerisine çok kaynak olmayan, yakmayacak ılıklıkta sıcak su doldurularak 5-10 dakika kadar içerisinde oturabilirsiniz. Böylece ağrınızda bir azalma olacak ve rahatlama hissedebileceksiniz. İsterseniz içine papatya çayı da ekleyerek daha ferah bir rahatlık hissedebilirsiniz.

Bitkisel İlaçlara İnanmayın
Basuru tedavi edebileceğine yönelik iddialarda bulunan kişilerin hazırlamış oldukları bitkisel ilaçlar maalesef hiç bir yarar vermemektedir. Çünkü basur bu şekilde düzelebilecek bir rahatsızlık değildir. Neredeyse tüm yazılarımızda hemoroid için diş çürümesi örneğini vermekteyiz. Nasıl ki çürük bir diş ilaçlarla düzelmiyor, yalnızca yansıttığı ağrı azaltılıyorsa bitkisel ya da bilimsel ilaçlar da bundan farklı değildir.

Sülükle Basur Tedavisi Asla Olmaz
Yine aynı şekilde diğer bir kesimde sülükle hemoroid tedavisi yaptığını iddia etmektedir. Sülük bilindiği gibi kan emici bir hayvandır. Basur memesinin içerisinde ki kan sülükler tarafından emdirilir ve meme küçüldüğü için kişinin şikayetleride bir kaç günlüğüne azalmaktadır. Dolayısıyla kişi basurunun iyileştiğini sanmaktadır. Fakat meme bir kaç gün içerisinde tekrar eski halini alacak ve şikayetler tekrar baştan başlayacaktır. Bu gibi aldatmaya yönelik yöntemlere lütfen itibar etmeyiniz.

Tek Tedavisi Cerrahi Şekilde Olabilir
Tekrar belirtmek gerekirse hastalığın tek tedavisi cerrahi yöntemlerle mümkündür. Cerrahi yöntemlerde ameliyatlı ve ameliyatsız olmak üzere iki sınıfa ayrılabilir. Günümüzde teknolojinin sağlık alanına katmış olduğu yenilikler ve gelişmeler ile ameliyatsız yöntemler önerilmekte ve tercih edilmektedir. Çünkü bu yöntemlerle yapılan tedavi hastaya oldukça önemli avantajlar sağlamaktadır. Özellikle çok kısa süren tedavi sırasında narkoz kullanılmamakta, tedavi sonrasında ise hasta günlük hayatına kaldığı yerden istirahat vs. etmeden devam edebilmektedir.

Idea Kliniklerde Ameliyatsız Yöntemler Uygulanmaktadır!
Türkiyenin 4 büyük ilinde, toplam 6 şubesiyle hizmet vermekte olan Idea Klinik her şubesinde görev yapan proktoloji (makat hastalıkları) uzmanları ile hizmet vermektedir. Çok kısa bir süre içerisinde tedavi olarak, hayatınıza hiç bir ara vermeden devam etmek istiyor iş ve güç kaybı yaşamak istemiyorsanız size en yakın şubemizden randevu alarak muayene olabilirsiniz.

Şubelerimiz
İstanbul’da: Şişli, Bakırköy ve Kadıköy’de, Ankara: Kızılay’da, İzmir: Konak’ta ve Bursa: Nilüfer’de bulunmaktadır. İrtibat numaraları ve adres için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Okumanızı Öneririz

basur nasıl iyileşir

Basur Nasıl İyileşir?

Sayfa İçeriği1 Basurun Tedavisi İçin Yaygın Kullanılan Yöntemler1.1 Bitkisel İlaçlarla Tedavi1.2 Hacamat Yöntemleri1.3 Bilimsel İlaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Aramamızı İster misiniz?