Son Makaleler
Anasayfa / Basur (Hemoroid) / Kabızlık Nedenleri

Kabızlık Nedenleri

Bazen gelip geçici bir problem olan kabızlık, bazı insanlarda sürekli meydana gelen bir sıkıntı olabilir.

Basur ve diğer makat hastalıklarının oluşmasında ki en büyük etken kabızlık sorunudur. Tıpta konstipasyon ismi verilen bu vakanın açılımı az ve sert dışkılama olarak tanımlanabilir.

kabizlik-neden-olur

Kabızlık neden olur ?

Kabızlık (konstipasyon) yaş, cinsiyet farkı gözetmeksizin herkesin karşılaşabileceği bir durumdur.

Fakat çoğunlukla bebekler, çocuklar, kilolu insanlar ve hamile kadınlarda diğer insanlara göre daha fazla görülmektedir.

Sebeplerine bakıldığında, en önemli etkeni beslenme alışkanlıklarıdır. Aşağıda belirteceğimiz nedenlere dikkatlice göz atıldığında problemin ne olduğu bulunabilir.

Op. Dr. Seher ŞİRİN Kabızlık nedenlerini videomuzda anlatmaktadır;

 

– Lif ve posa içermeyen gıda tüketimi
Az öncede bahsettiğimiz gibi bu sıkıntının oluşmasında ki en önemli etken hatalı ve düzensiz beslenmedir. Lif ve posa yönünden yeterli olmayan şekilde beslenme sonucunda kabızlık görülebilmektedir.

Lif içeren gıdalar bağırsak tarafından emilmediğinden dolayı su tutar ve böylece dışkı sürekli yumuşak olmaktadır. Lifli gıdalar olarak sebze tüketimi arttırabilir.

Et ve süt gibi hayvansal besinlerde lif düşük olduğundan dolayı dışkının sert olmasına sebep olabilmektedir.

Lif kaynakları
Yulaf kepeği, yulaf ezmesi, arpa, kuru erik, armut ve narenciye (portakal, greyfurt..) nektarin, şeftali, elma, muz, kayısı, çilek, böğürtlen, kiraz, ananas, sarı veya yeşil mercimek, fasulye, nohut, brokoli, brüksel lahanası, havuç, mısır, bezelye, domates, kabak, patates, şalgam, pancar, karnabahar, lahana, brüksel lahanası, salatalık, soğan.

Posa kaynakları
Yulaf ezmesi, yulaf gevreği, mercimek, elma, portakal, armut, yulaf kepeği, çilek, fındık, keten tohumu, fasulye, bezelye, yaban mersini, salatalık, kereviz, havuç, kepekli tahıllar, buğday kepeği, mısır kepeği, badem, ceviz, fındık, arpa, kuskus, kahverengi pirinç, bulgur, kabak, kereviz, brokoli, lahana, soğan, domates, havuç, salatalık, yeşil fasulye, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru üzüm, üzüm.

– Yetersiz su içmek
Kabızlığa neden olan diğer en etken unsur ise az su tüketimidir. Çoğunlukla kalın bağırsağın susuz kalması nedeniye oluşabilir. Bir insanın günlük olarak 2-3 lt kadar su tüketmesi gerekmektedir.

– Tuvalet erteleme
Bu başlık biraz enteresan gelebilir ve bu ne demek diye düşünenleriniz olacaktır. Günümüzde hijyene çok düşkün ve aşırı hassasiyet gösteren kişiler vardır.

Evlerinden başa hiç bir yerde dışkılama ihtiyacını yapmaz ya da yapamazlar. Bu durumda tuvalet ihtiyacı sürekli ertelenerek bağırsak kaslarının tembelleşmesine yol açmaktadır.

Tembelleşen bağırsak ile dışkıyı anüse ittirme fonksiyonunu ertelemeler sonucunda kaybedebildiğinden dolayı kabızlığa neden olmaktadır.

– Stresten uzak durun
Bir çok hastalığa sebep olan bir faktör de strestir. Kabızlık vakasında da rol oynamaktadır.

Stres bağırsağın çalışmasında yavaşlamalara neden olabilir. Depresyon ilaçları kullanan insanlarda da görülen kabızlık bu ilaçların yan etkilerinden kaynaklanmaktadır.

– Fazla kilo
Fazla kilolu insanlarda bir çok rahatsızlık görülür. Fazla kiloların kabızlık içinde etkileri vardır. Karın tabanı zayıflayan insanlarda bu vaka sık olarak görülebilmektedir.

– İlaç kullanımı
Sağlık yönünden bir çok hastalığa gelen ilaçların maalesef yan etkileri de bulunmaktadır. Çoğu ilacın proespektüsünde yazan yan etkiler kısmında konstipasyon yazmakta olduğu görülmektedir.

– Gebelik
Hamilelerde bu sıkıntının görülmesi hormonal dalgalanmalardan dolayıdır. Genel olarak aş eren anne adayları bulduğu herşeyi yemektedir. Bu suretle lifli gıdalardan uzak durması sonucunda kabızlık oluşmaktadır.

– Hareketsizlik
Hareketsizlik diğer sebepler kadar sebep olmasada bir nebze etkisi vardır. Günlük olarak hareket etmenin, yürüyüş ya da benzeri sporların yapılması kabızlık ve bir çok hastalığın tedbiri olarak bilinmektedir.

Kabızlık nasıl geçer ?

Bu başlığın tanımını üst kısımda madde madde açıklayarak yaptık. Sıraladığımız bu maddelere dikkat edip ve düzenli olarak uygulandığı taktirde bağırsaklar eğitilmiş olup , bir daha böyle bir probleme rastlamak zor olacaktır.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Nizam KURTDERE 1987 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

Check Also

Basur Neden Olur?

Sayfa İçeriği1 Basur Oluşum Sebepleri Nelerdir?1.1 Sürekli kabızlık1.2 Şiddetli ve uzun süren ishal1.3 Gereğinden fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!