Anasayfa / Basur Tedavisi / Lazerle Basur Tedavisi Nasıl Yapılır, Avantajları Nelerdir?
instagram sayfası

Lazerle Basur Tedavisi Nasıl Yapılır, Avantajları Nelerdir?

Konuya geçmeden önce dilerseniz hastalığı özetle ele alalım. Halk arasında basur olarak ta bilinen (Hemoroid) en can sıkıcı makat hastalıkları arasında yer almaktadır.

İnsanların utanma sorunu nedeniyle geciktirilen tedavi hiçte arzu edilmeyen bir durumdur.

Çünkü ilk başlarda kolayca tedavi edilebilecek olan hastalığın tedavisi ilerledikçe daha zorlaşmaktadır.

lazerle basur tedavisi

İç ve dış hemoroid olarak karşımıza çıkan hastalık genelde makat kanaması ile ortaya çıkar. Dışkılama esnasında ağrısız bir kanamanın farkına varmanız halinde iç basur şüphesi ile mutlaka makat hastalıkları (proktoloji) konusunda tecrübeli genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

Anoskop muayenesi sonucunda teşhis %90 olasılıkla hemoroid olacaktır.

Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir?

İç hemoroid olarak makat iç kısmında ortaya çıkan vakıanın 4 farklı derecesi bulunmaktadır. İlk derece sadece kanama belirtisi ile anlaşılır ve tedavisi en kolay olanıdır.

Öyle ki erken süreçte ilaçla tedavi bile denenebilir. İlaç çözüm olmaması halinde ise lazerle hemoroid tedavisi sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede sizleri sağlığınıza kavuşturmak için yeterli olacaktır.

Erken süreçte tedavi edilmeyen basurlar ise meme oluşum sürecine girecek ve tedavisi için geriye iki seçenek RBL (Lastikle Boğma) ve THD yöntemi kalacaktır. Asıl konumuz olan Hemoroid Lazer Tedavisi ile yazımıza devam edelim.

Lazerle Basur Tedavisi Nedir?

Basur hastalığının tedavisinde kullanılan en küçük tedavi birimi olup, ameliyata gerek kalmaksızın 1. ve kısmen ikinci derece hemoroidlerin tedavisinde kullanılmaktadır.

3. ve 4. derece vakıalarda etki etmesi kesinlikle imkansızdır.

Lazer Nasıl Uygulanır?

Lazer dediğimiz bir cihaz olup, ışık ile ısı enerjisi iletmektedir. 80 ile 140 derece ısıya ulaşabilen başlığı oluşan hemoroid’e 1-3 saniye boyunca temas ettirilerek o bölgenin tahrip edilmesi amaçlanır.

Kanamalı hemoroid tedavilerinde özellikle etkili olup, cihaz dokunduğu anda kanamayı durdurmaktadır.

Lazer Tedavisi Sırasında Ağrı Olur mu?

Uygulanan bölgede ağrıya neden olan sinirler olmaması nedeniyle çok fazla bir ağrıya neden olmaz.

Ama tabi ki hiç ağrı yapmaz demek doğru olmayacaktır. Ayaktan yapılan bir tedavi olması nedeniyle hasta evine, işine dönebilir.

Narkoz Yada Uyuşturmaya Gerek Yoktur

Erken teşhis ve tedavi edildiğinde lazerle hemoroid tedavisi öylesine kolay ve başarılı sonuçlar almanızı sağlar ki tedavi esnasında hastaya narkoz yada uyuşturma bile gerekmez.

Çok hafif bir ağrı ile tedavi sonlanır.

Tedavi süreci inanılır gibi değil, sadece 3-5 dakika sürecek bir periyot olduğunu göreceksiniz.

İleri Derece ve Dış Basurlarda Uygulanamaz

Güzel yönleri olduğu kadar maalesef negatif yönleri de olup, özellikle dış hemoroit dediğimiz makat dış kısmında ortaya çıkan vakıalarda uygulanamıyor.

Aynı şekilde 3. ve 4. derece gibi artık ilerlememiş vakıalar da da uygulama imkanı kalmayacak diğer gelişmiş tedavi yöntemleri tercih edilmesi gerekecektir.

Lazerle Basur Tedavi Fiyatları Ne Kadar?

IDEA kliniklerimizde basur tedavisi için lazer dahil tüm ameliyatsız  yöntemler uygulanmakta olup, tedavi ücretleri uygulanan yönteme göre değişmektedir.

Yazar: Op. Dr. Seher ŞİRİN
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Seher ŞİRİN 1986 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz