Anasayfa / Makat Hastalıkları / Makat Apsesi Neden Olur, Nasıl Geçer?
instagram sayfası

Makat Apsesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Makat bölgesinde meydana gelen şişlik, ağrı ya da benzeri şikayetleri bir çok kişi önemsemez ya da utandığından dolayı bu şikayetlerle yaşamını sürdürmeye çalışır. Kendi kendine geçer umuduyla geçen süreçte şikayetler kendini daha fazla hissettirmeye başlayarak akıntı, kaşıntı, acı, ağrı, şişlik, kötü koku gibi durumlar söz konusu olmaya başlamaktadır.

Aslında her ne kadar basit ya da geçer gibi görünse de anüste ki şikayetlerin uzun sürmesi normal değildir, kişinin yaşam kalitesi ve sağlığı için derhal bir uzmana başvurulması gerekmektedir.

makat apsesi nasıl geçer

Anal Apse Nedir?

Perianal ya da anorektal apse olarakta tabir edilen bu hastalık için çoğunlukla makat apsesi ismi kullanılmaktadır. Anüste şişlik ve ağrı şikayetleri ile görülüp, kısa sürede bir uzmana başvurularak gereken müdahalenin yapılması gerekmektedir.

Makatta Apse Neden Olur?

Anüste dışkılamayı kolaylaştırmak için nemlenmeyi sağlayan salgı bezleri mevcuttur. Bazı sebeplerden dolayı salgı bezlerinin tıkanması doğrultusunda anüste iltihaplanma ve şişlik meydana gelmektedir. Yalnızca iltihap ve şişlik değil aynı zamanda da ciddi düzeyde makat ağrısını da beraberinde getirmektedir.

Genellikle en etken rolü salgı bezleri oynuyor olsa da, anüs ve bağırsaklarla ilgili sorunlarda görülebilmektedir.

Makat Apsesi Belirtileri Nelerdir?

Az önce belirtildiği üzere ciddi ve şiddetli şekilde rahatsızlık verici ağrı ile karşılaşılmaktadır. Meydana gelen ağrı gün geçtikçe artış göstermektedir. Ağrının yanı sıra kızarıklık, şişlik ve seyrekte olsa akıntı olabilmektedir. Bir çok makat hastalığında hastalar utandıklarından dolayı maruz kaldıkları sorunu saklar veya gizlerler.

Fakat makat bölgesinde meydana gelen apsenin yaşattığı ıstıraptan dolayı, bu sıkıntıyı saklamak çok mümkün değildir ki zaten böyle bir problem yaşıyorsanız mutlak taktirde bir uzmana başvurarak zaman kaybetmemeli, muayene ve tedavinizi yaptırmalısınız. Ağrılar yalnızca apse değil, bir çok rahatsızlığın belirtisi veya şikayeti olabilmektedir.

Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Konumuzun en riskli ve önemli kısmı da burasıdır. Apse kendi kendine boşalarak, geçebilir. Fakat bu asla tavsiye edilen bir durum değildir. Çünkü kendiliğinden boşaldığında anal fistül rahatsızlığının ortaya çıkma olasılığı yüksektir. Anal fistül makat apsesi sorunundan daha fazla risk ve önem taşır.

Uzman Tarafından Boşaltılması Gerekmektedir

Oluşan iltihaplanma, burada ki dokuya zarar vererek çürümesine olanak tanımaktadır. Geç kalındığı süre zarfı içerisinde dokuda meydana gelen hasar sürekli artış gösterir. Bu hasar sonucunda da az önce de bahsettiğimiz anal fistül rahatsızlığı ortaya çıkar.

Apsenin fark edildiği gibi kendi kendine boşalması beklenmeden, uzman bir doktora başvurarak boşaltılması gerekmektedir. Apsenin boşaltılması uzman ellerde 1 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilir.

Anal Fistül Nedir?

Anal fistül için apse kendi kendine boşaldığı zaman ortaya çıkabilir demiştik. Anal fistülün tanımını kalın bağırsak ile cilt arasında oluşan iki ucu açık tünel şeklinde izah etmek mümkündür. Kalın bağırsağın son kısmında bulunan dışkı bu tünelden akarak cilt dışına çıkabilmektedir. Bu tünel düz bir şekilde olabileceği gibi, dallanmış bir şekilde de oluşabilmektedir. Makatta akıntı ve bununla birlikte kötü koku oluşumuna yol açmaktadır.

Makat Apsesi Boşaltılmazsa Ne Olur?

Üst kısımda belirttiğimiz maddelerde bunun açıklamasını detaylı bir şekilde yaptık. Ciddi ve önem arz eden bir konu olduğu için üzerinde durmak istiyoruz. Makatta ki apse bir uzmana boşaltılmadığı taktirde kendi kendine boşalacağından dolayı anal fistül riski oluşturmaktadır.

Apsenin meydana geldiği ilk 3 gün bir sorun olmayabilirken 4. ve 5. günlerde risk %80 oranına çıkmaktadır. Geç kalınmadan bir uzmana muayene olunmalı ve apsenin boşaltılması sağlanmalıdır.

Makat Apsesi Nasıl Boşaltılır

Bu kısım da oldukça önemlidir. Boşaltma işleminin bu konuda tecrübesi olan uzman hekim tarafından yapılması gerekmektedir. Bir çok doktor içeride birikme gösteren cerahati enjektör ile çekmektedir fakat bu yanlış bir uygulamadır. Çünkü içeride biriken iltihabın 1 dakika kadar sürede yapılacak küçük bir operasyonla 1-2 cm’lik kesi yapılarak boşaltılması gerekmektedir.

Kesi uygulandığı anda iltihap dışarı çıkmakta ve boşalmaktadır. Yine dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri ise temizliğin dokuya zarar vermeden nazik bir şekilde parmakla yapılması gerekmektedir. Apse boşaltıldığı anda kişinin ağrı şikayeti yok olacaktır.

Referanslar:
Op. Dr. Adil Altınsoy – Makat Apsesi Neden Olur ve Tedavisi Nasıl Yapılır? – https://www.ideatip.net/makat-apsesi-neden-olur-tedavisi-nasil-yapilir
Op. Dr. Seher Şirin – Makat Apsesi Tedavi Yöntemleri – https://www.drsehersirin.com/makat-apsesi-tedavisi

Yazar: Op. Dr. Ergun AYGÖREN
Gülhane Askeri Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Ergun AYGÖREN 1982 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz