28 Ocak 2023 - Cumartesi
Anasayfa / Makat Hastalıkları / Makat Apsesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Makat Apsesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Makat bölgesinde meydana gelen şişlik, ağrı ya da benzeri şikayetleri bir çok kişi önemsemez ya da utandığından dolayı bu şikayetlerle yaşamını sürdürmeye çalışır. Kendi kendine geçer umuduyla geçen süreçte şikayetler kendini daha fazla hissettirmeye başlayarak akıntı, kaşıntı, acı, ağrı, şişlik, kötü koku gibi durumlar söz konusu olmaya başlamaktadır.

Aslında her ne kadar basit ya da geçer gibi görünse de anüste ki şikayetlerin uzun sürmesi normal değildir, kişinin yaşam kalitesi ve sağlığı için derhal bir uzmana başvurulması gerekmektedir.

makat apsesi nasıl geçer

Anal Apse Nedir?

Perianal ya da anorektal apse olarakta tabir edilen bu hastalık için çoğunlukla makat apsesi ismi kullanılmaktadır. Anüste şişlik ve ağrı şikayetleri ile görülüp, kısa sürede bir uzmana başvurularak gereken müdahalenin yapılması gerekmektedir.

Makatta Apse Neden Olur?

Anüste dışkılamayı kolaylaştırmak için nemlenmeyi sağlayan salgı bezleri mevcuttur. Bazı sebeplerden dolayı salgı bezlerinin tıkanması doğrultusunda anüste iltihaplanma ve şişlik meydana gelmektedir. Yalnızca iltihap ve şişlik değil aynı zamanda da ciddi düzeyde makat ağrısını da beraberinde getirmektedir.

Genellikle en etken rolü salgı bezleri oynuyor olsa da, anüs ve bağırsaklarla ilgili sorunlarda görülebilmektedir.

Makat Apsesi Belirtileri Nelerdir?

Az önce belirtildiği üzere ciddi ve şiddetli şekilde rahatsızlık verici ağrı ile karşılaşılmaktadır. Meydana gelen ağrı gün geçtikçe artış göstermektedir. Ağrının yanı sıra kızarıklık, şişlik ve seyrekte olsa akıntı olabilmektedir. Bir çok makat hastalığında hastalar utandıklarından dolayı maruz kaldıkları sorunu saklar veya gizlerler.

Fakat makat bölgesinde meydana gelen apsenin yaşattığı ıstıraptan dolayı, bu sıkıntıyı saklamak çok mümkün değildir ki zaten böyle bir problem yaşıyorsanız mutlak taktirde bir uzmana başvurarak zaman kaybetmemeli, muayene ve tedavinizi yaptırmalısınız. Ağrılar yalnızca apse değil, bir çok rahatsızlığın belirtisi veya şikayeti olabilmektedir.

Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Konumuzun en riskli ve önemli kısmı da burasıdır. Apse kendi kendine boşalarak, geçebilir. Fakat bu asla tavsiye edilen bir durum değildir. Çünkü kendiliğinden boşaldığında anal fistül rahatsızlığının ortaya çıkma olasılığı yüksektir. Anal fistül makat apsesi sorunundan daha fazla risk ve önem taşır.

Uzman Tarafından Boşaltılması Gerekmektedir

Oluşan iltihaplanma, burada ki dokuya zarar vererek çürümesine olanak tanımaktadır. Geç kalındığı süre zarfı içerisinde dokuda meydana gelen hasar sürekli artış gösterir. Bu hasar sonucunda da az önce de bahsettiğimiz anal fistül rahatsızlığı ortaya çıkar.

Apsenin fark edildiği gibi kendi kendine boşalması beklenmeden, uzman bir doktora başvurarak boşaltılması gerekmektedir. Apsenin boşaltılması uzman ellerde 1 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilir.

Utanma veya çekinme sorunu yaşayan bayan hastalar İstanbul Bakırköy’de görev yapmakta olan Kadın genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Seher ŞİRİN için randevu alabilirler.

Anal Fistül Nedir?

Anal fistül için apse kendi kendine boşaldığı zaman ortaya çıkabilir demiştik. Anal fistülün tanımını kalın bağırsak ile cilt arasında oluşan iki ucu açık tünel şeklinde izah etmek mümkündür. Kalın bağırsağın son kısmında bulunan dışkı bu tünelden akarak cilt dışına çıkabilmektedir. Bu tünel düz bir şekilde olabileceği gibi, dallanmış bir şekilde de oluşabilmektedir. Makatta akıntı ve bununla birlikte kötü koku oluşumuna yol açmaktadır.

Makat Apsesi Boşaltılmazsa Ne Olur?

Üst kısımda belirttiğimiz maddelerde bunun açıklamasını detaylı bir şekilde yaptık. Ciddi ve önem arz eden bir konu olduğu için üzerinde durmak istiyoruz. Makatta ki apse bir uzmana boşaltılmadığı taktirde kendi kendine boşalacağından dolayı anal fistül riski oluşturmaktadır.

Apsenin meydana geldiği ilk 3 gün bir sorun olmayabilirken 4. ve 5. günlerde risk %80 oranına çıkmaktadır. Geç kalınmadan bir uzmana muayene olunmalı ve apsenin boşaltılması sağlanmalıdır.

Makat Apsesi Nasıl Boşaltılır

Bu kısım da oldukça önemlidir. Boşaltma işleminin bu konuda tecrübesi olan uzman hekim tarafından yapılması gerekmektedir. Bir çok doktor içeride birikme gösteren cerahati enjektör ile çekmektedir fakat bu yanlış bir uygulamadır. Çünkü içeride biriken iltihabın 1 dakika kadar sürede yapılacak küçük bir operasyonla 1-2 cm’lik kesi yapılarak boşaltılması gerekmektedir.

Kesi uygulandığı anda iltihap dışarı çıkmakta ve boşalmaktadır. Yine dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri ise temizliğin dokuya zarar vermeden nazik bir şekilde parmakla yapılması gerekmektedir. Apse boşaltıldığı anda kişinin ağrı şikayeti yok olacaktır.

idea klinik iletişim

Referanslar:
Op. Dr. Adil Altınsoy – Makat Apsesi Neden Olur ve Tedavisi Nasıl Yapılır? – https://www.ideatip.net/makat-apsesi-neden-olur-tedavisi-nasil-yapilir
Op. Dr. Seher Şirin – Makat Apsesi Tedavi Yöntemleri – https://www.drsehersirin.com/makat-apsesi-tedavisi

Yazar: Op. Dr. Ergun AYGÖREN
Gülhane Askeri Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Ergun AYGÖREN 1982 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

52 Soru / Cevaplar

 1. merhaba hocam nisan ayında anal fissür (lis) ve hemoroid ameliyatı oldum. ancak LİS yapılan bölgede siğil şeklinde şişlik oluştu. bu şişlik apse olabilir mi? teşekkürler…

  • apse ağrılı olur.mutlaka muayene ile değerlendirilmeli.apse ise bekletmeden açılmalıdır.
   Op. Dr. Atilla KAYA

   • Merhaba , benimde makatın orda bir şişlik çıktı büyük ihtimal le apse dir. İlk 3 gün büyüdü sadece arada bir ağrı yapıyodu sonra ısırgan otu tedavisi uyguladım Büyük ölçüde küçüldü ama tamamen gitmedi. Doktora gitmeliyim fissüre dönüşücek diye korkuyorum.

    • Merhaba,
     Apse ise fissür değil fistüle dönüşebilir. Bu nedenle muayene olmanızı öneririm.
     Öp. Dr. Adil Altınsoy

   • Attila bey bu ise de el atmis anlasilan 🙂 sac ekiyodu en son 🙂

    • Merhaba,
     saç ekim uzmanlığından önce Atilla bey Genel cerrahi uzmanı olarak ihtisasını tamamlamıştır

 2. İyi günler hocam
  Ben de yani makata küçük şişlik var Ağrı falan yok gibi sizce bu nedir

 3. Hocam makatta bir şişlik oluştu ve aşırı olmasada ağrı yapıyor . Dokunduğumda ise hafif bir sancı oluyor . İlk defa böyle bir sorunla karşılaşıyorum . Sizce nedir ? Teşekkürler

  • anal hematom,anal apse olabilir,muayene ile değerlendirilmeli
   Op.Dr.Ergun Aygören

   • Hocam merhaba ben daha önceden apse yaşadım birinde doktor kesti ikincisinde kendi patladı şu an dünyada virüs var hastahaneye gidemiyorum yaşım 14 bu seferkinde ağrı ve halsizlik oldu ama şişme olmadı üzerine soğan ve ot koydum şimdi halsizlik yok ama ağrı biraz var ne yapmalıyım!SEVGİLER

    • 05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizzi öğrenip gidebilirsin. 05426210888 nolu teledondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
     Op. Dr. Seher Şirin

 4. Merabalar hocam ben yaklaşık 1 ay önce lazerli basur ameliyatı oldum ameliyattan sonra makatın sağ tarafında bir şişlik farkettim ama aşrı vermediği için dikkat etmedim ameliyattan sonraki 2. Haftada şişlik sertleşti ve acılar çok şiddetli olmaya başladı anal fistülde veya apseden olmasından korktuğum için zaman kaybetmeden doktoruma gittim bana sorun edecek bişey olmadığını apse veya fistül olmadığını söyledi ihtiyol adlı kremi verdi krem kullandıktan sonra ağrılarım dindi, sarı akıntılar geldi ve gelmeye devam ediyor ama 2 haftadır kullanmama rağmen şişlik azalmasına rağmen bitmedi açıkçası endişelenmeye başladım anal apse veya anal fistül mü bu durum yoksa doktorun dediği gibi normal bi durum mu

  • büyük olasılıkla anal apseniz vardı,vede fistül oluşmuş olabilir.makat hastalıkları konusunda deneyimli bir doktora gidin
   Op. Dr. Atilla KAYA

 5. Hocam geçen yaz apse vardı doktora gittiğimde patlamış dedi bir senedir ara ara akıntı ve kanama ile şişlik oluyo ve üç noktada şişlik var acaba nedir

 6. Merhabalar, Anal apse ameliyatının ardından ortalama kaç gün ağrılı geçiyor?

 7. Hocam makat bölgesinde bir şişlik var ufaktan hafif ağrı yapıyor ama çok değil sizce neden

  • kabızlık yaşadıysanız anal hematom yada tromboze hemoroid :kendiliğinden oluştuysa anal apse olabilir.apse ise gecikmeden tedavi edilmelidir
   Op.Dr.Ergun Aygören

 8. umuttff41@icloud.com

  Hocam 4 gün önce makat ta sivilce kadar bi sislik oldugunu fark ettim . Oturup kalkmakta cok zorluk cektim suan bi ağrı bir sorun yok fakat baktığım zaman makatin yarim santim yanında kahverengi bir doku olusmus ortasinda ve kenarlarinda ise sanki çürümüş gibi siyah noktalar mevcut utandığım icin doktora gidemiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz

  • daha önce kabızlık şikayetiniz yoksa anal apse geçirmiş olabilirsiniz.muayene ile değerlendirilmeli

   • Merheba hocam! Aşiri ishalden sonra makat bölgenin sağ 1-2sm tarafinda bir şiş lik oluştu ilk başta fazla ağrimiyordu 1-2 gün sonra gece uykuda bir titreme ateş yuksekliği oluştu.ve 4-5 gündür oturmada kalkmada ve dişlik yapmakta çok zorlaniyorum.Şişlik ise eskisinden biraz büyümüş gibime geliyor.Aceba korkulu bir hastalikmi?

    • Apse varsa gecikmeden doktora görünüp tedavi olmalısınız, geciken makat apsesi tedavisi anal fistüle neden olur, fistülde tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır.
     Op. Dr. Atilla KAYA

   • Aydan kayıkcı

    Merhaba hocam hiçbirşeyim yokken kolonoskopi öncesi lavman yapılırken aşırı ağrı ve kanama oldu hemşire hatasını kabul etmedi sonrası apse boşaştma ameliyatı oldum sizce ne olmuş olabilir soruyorum ameliyatı eden dr bile söylemiyor tesekkürler

 9. Hocam selamınaleyküm persembe günü öğleden sonra makatta yana dogru bi sisme basladı. Bu şişme nohut tanesi büyüklüğündeydi daha sonraki gun de sürmeye devam etti suan cumartesi sabah ve hala daha aynı yerde iki fındık gibi yanyana şişmeler var agrısını sürekli hissediyorum. Yataktan dogrulamıyorum yürürken acı cekiyorum, utandıgım icin doktora da gidemiyorum. Ayrıca acilden mi girilir yoksa randevu alınıp mı gidilir veyada hangi bölümden randevu alınır onu da bilmiyorum yardımcı olursanı sevinirim, tesekkurler.

  • daha önce kabızlık vb şikayetiniz yoksa ve birden bire başladı ise anal apse olabilir.gecikmeden açtırmalısınız,fistül oluşabilir,fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 10. Hocam ben iki gün önce anal apseden operasyon geçirdim.Doktor her tarafı kesti fakat bi yeri kesmemiş yani boşaltmamış.Bende doktorun bastırdıgı yeri, agrı var mı dediği yeri iğnenin ağrısı sandım ağrı yok dedim.Tekrar kontrole gitmem mi gerekiyo yoksa agrı kesici veya antibiyotiğe devam mı etmeliyim.Bi daha ki operasyonuda kaldıramam çok acı çektim ne yapmam lazım

 11. Hocam ben apse ameliyatını oldum açtıkları delik kapandıktan sonra bir daha şişlik oldu bu nedir

 12. Hocam 17 yaşındayım sürekli makatta bi ağrı hissediyordum bölgesel bise yani sanci vs değil sonra morumsu küçük bişe olduğunu gördüm üzerine gitmedim sık sık olusuyor yok oluyordu suan yine oldu ayrıca sürekli kil kurdu problemim oluyor hijyenden dolayi yaziyor her yerde ama öyle bir sorunumda yok neden oluyor şimdi okudum yazilanlari ama bende öyle yürüyememe ayağa kalkamama sanci gibi biseler yok sadece midemde fazla gaz oluyor sislik oluyor rahatsiz edici düzeyde ve bu kıl kurdunun bunla alakası var mıdır neden sürekli tekrarlıyor?

  • kıl kurdunda besin hijyeni,el hijyeni önemlidir.ailede bir kişide kıl kurdu olması herkeste görülmesine neden olabilir.tüm aile tedavi almalı.makattaki ağrı anal fissüre bağlı olabilir.
   Op.Dr.Seher Şirin

 13. Ben 17 yaşımdayım hocam bende 3 gününde şişlik ve ya benzeri bir şey görmedim ama çok ağrıılı oturup yürüyemiyorum ve yatamıyorum ertesi günü sivilce gibi bir şey çıktı ama daha ağrılıydı doktora gittim benim röntgenimi çekti ve bir şey olmadığını söyledi ertesi günü sarımsı kötü kötü kokan bir şey aktı ağrım dindi ve makat bölgeme dokunduğumda iğne batırılmış bir acı yapıyordu yardımcı olursanıs çok teşekkür ederim

  • merhaba
   muhtemelen apse olmuş ve kendiliğinden patlamış ancak apse toparladıktan sonra muayene olmalısınız apse sonrası farklı bir hastalık gelişmişmi diye
   05426210888 nolu whatsapp hattından bize ulaşabilirsiniz

 14. Hocam ben de iki 2 gündür makatın sol üst kısmında şişlik var sanki hafif uç çıkmış gibi sarı otururken kalkarken yatarken beni çok kısıtlıyo şiddetli ağrı mevcut ne diyorsunuz ??

  • merhaba bahsettiğiniz şişlik apse gibi eğer öyle ise bir cerraha gidip apsenizi boşaltırmalısınız aksi halde sizi dahada zorlayabilir
   geçmiş olsun

 15. İyi günler hocam iki hafta kadar makat bölgesinin biraz ilerisinde sol tarafında şişlik oluştu genel cerraha gittim anal apse dedi belden uyusturup ameliyat ile boşaltma yapmam lazım dedi belden uyuşturma dediği için korktum üç dört gün sonra kendi patladı tekrar doktora gittim ilaç tedavisi uygulandı şuan şişlik indi yanlız kendi patladığı için yara oldu ağrılarım ve şişlik yok ilaçları kullanıyorum düzenli olarak anal fistül riski olur mu tedavim devam ediyor hala

  • merhaba
   eğer apsesiyi doktorunuza boşaltırmış olsaydınız fistül olma olasılığınız daha azdı ancak şuan genel durumunuzu görmeden net bişey söylemek zor kendiliğinden patladığı için bu risk daha yüksek makat hastalıkları uzmanına muayene olmalısınız.
   02125420888 ulaşırsanız yardımcı olmaya çalışalım.

 16. Mrb ben 23yasindayim 1bucuk yil önce normal doğum yaptim bir oncesine kadar ise makatimda bir agri hissettim ve bu agri nohut büyüklüğü gibi ama dıştan değil icten agri yapiyor içi sert elledigim zaman bunu hissediyorum ara ara iniyor bu şişlik ve ara ara büyüyor bir sürü doktora gittim ve hic bir care olmadi 1senedir bu agriyi çekiyorum yardimci olursanir sevinirim ne yapmam lazım

  • merhaba hatice hanım
   bu tür sorunlara kötü tuvalet alışkanlıkları yol açmaktadır sürekliliğide bununla alakalı olabilir ancak anaskop muayenesi gerekir 05426210888 bize ulaşırsanız yardımcı olmaya çalışırız.

 17. Hocam mrb. Üç gün önce markat dış kenarında şeffaf ve koyu renkli yumuşak bir şişlik oluştu. Sadece kaşıntı yapıyor. Ağrı sızı yanma sancı yok. Sadece kaşıntı. Sizce nedir. Korkmalımıyım

  • merhaba muhtemelen kabızlık veya ıkınmaya bağlı şişlik oluşmuş olabilir ağrınız yoksa bekleyin kendiliğinden geçebilir ancak siz yinede muayene olabilirsiniz

 18. Merhaba Hocam 2013 kabızlıktan dolayı hemoroid oluştu ve doktora hiç gitmedim 2018 agıstos gibi bi ağrı oluştu iki gün içinde makatın yanından patladı doktora gittim anal apse olduğunu söyledi orası ameliyat olması riskli yaşlılıkta problem çıkarır dedi.antşbiyotık iğne ve ilaç yazdı yaklaşık 3 hafta kullandım fayda görmedim ilaç kullanmayı sevmiuorum ve şu an her gün akıntı oluyor. Akıntı kesildiğin de apse Kapanıyor ağrı ve şişlik oluşuyor sıkıp patlattığım da rahatlıyorum. Sorum şu kendiliğinden geçer mi artı ben genel cerraha gittim iç hastalıklarına gitmem gerekir mi Artı kansere çevirme olasılığı % kaç

  • sizin anal apseniz zamanında tedavi edilmediği için büyük olasılıkla fistüle neden olmuş.fistül ilerleyen bir hastalıktır.bu nedenle tedavinizi geciktirmemenizi öneririm

 19. Hocam 3 gündür makatın sağ üst kısmında şişlik var kuyruk sokumuna kadar gidiyor 4 ay önce crohn teşhisi konuldu ve ağrıyı araştırınca bu hastalığımla alakalı olabileceği yazıyor ne yapmalıyım şişlik canımı oldukça acıtıyor oturamıyor ve hareket edemiyorum

  • Apse olabilir. Crohn hastalığında apse önem arzeder bu nedenle gecikmeden muayene ve tedavi olun. Extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 20. Durumunu merak eden

  Hocam 5 gün önce makatın hemen altında sivilce büyüklüğünde bir şey çıktı daha sonra ıkınarak tuvaletimi yaptım ve bu şeyin büyüdüğünü hissettim.Bir nohut büyüklüğünde ince ve uzun şuanda ancak akıntı ağrı filan yok ve 4 gündür tuvalete çıkamıyorum.NE yapmam gerekir kendi kendine geçer mi anal apse mi bu yoksa kabızlığa ve ıkınmaya bağlı geçebilecek bir durum mu?

 21. Hocam, kuyruk sokumu ağrım olduğu için aile hekimim bana krem verdi. O kremi sürdükten birkaç gün sonra makat bölgesinde sivilce gibi şeyler çıktı. İlk başta kaşındı mantar zannettim. Şimdi ise çok acıyor. Beni bilgilendirir misiniz?

  • Merhaba,
   Ağrı kuyruk sonucunda ise kıl dönmesi apsesi fakat makat bölgesinde ise anal apsedir. Ana apse ise gecikmeden muayene ve tedavi olmalısınız. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iletişim
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz