Son Makaleler
Anasayfa / Basur (Hemoroid) / Basur Ağrısı Evde Nasıl Geçer ?

Basur Ağrısı Evde Nasıl Geçer ?

Makat bölgesinde oluşabilecek bir çok rahatsızlık bulunmaktadır. Bunların içerisinden toplumda en sık karşılaşılanı ise basurdur. Fakat bu rahatsızlık için ağrı yaptığı söylenemez. 3. ve 4. derece olarak adlandırılan seviyelerde ağrı görülebilme olasılığı olsada herkeste olmaz. Dolayısıyla sizin makat bölgenizde bir sıkıntı varsa bu farklı bir makat hastalığının sebep olduğu bir belirti olabilir. Mümkün mertebe uzman bir hekime görünmenizde ve muayene olmanızda fayda vardır.

basur-evde-nasil-gecer

Basur ağrısı neden olur ?
Hemen üst kısımda da bahsettiğimiz gibi basur ağrıya sebep olmaz. Ancak oluşan meme makat kasları arasında sıkıştığında ağrı yapabilir mi bu da iç basur olarak adlandırdığımız türün 3. ve 4. derecelerinde görülür. Genel olarak ağrı görülmeyen bu rahatsızlıkta kanama görülmektedir.

Sadece kanamanın gözlemlendiği birinci derece rahatsızlıklar 2. ve 3. dereceye ilerlediğinde makat iç kısmında meme oluşmasına sebep olur. Kişi tuvalet ihtiyacını yaptığı sırada dışkıyla birlikte bu meme de dışarı çıkmaktadır. İhtiyacımız bittiğinde ve ayağa kalktığımızda memenin tekrar geri girmesi gerekir, eğer girmemişse elimizle içeri ittirmemiz gerekmektedir. Bu dikkat edilmesi gereken bir unsurdur.

İçeri girmeyen ve unutulan meme makat kasları arasında sıkışarak basur boğulur. İşte bu boğulmadan sonra ağrılar başlamaktadır. Şiddetli olabilecek ağrılar 1-2 hafta kadar devam edebilmekte ve hastaya büyük bir sıkıntı yaratabilir. Bu süreçten sonra ağrı hafif hafif etkisi azalır ve 4-5 hafta kadar sonra ağrı kalmaz. Ağrıya sebep olan sıkıntının basur olduğundan şüphe yoksa basur için krem, ilaç kullanılabilir. Bunun yanı sıra evinizde sıcak suya oturma banyosu yapabilirsiniz. Fakat bu yöntemler sadece geçici olarak sizi rahatlatacaktır. Tamamen geçirme etkisi bulunmamaktadır.

Kabızlığınızı yenin
Bu rahatsızlığın oluşmasında ki en büyük etken ve beraberinde getirdiği ıkınmadır. Meyve, sebze ya da kurutulmuş incir ve kayısı gibi gıdalar kabızlığınızı azaltmaya yardımcı olacak besinlerdir. Bol tüketmenizde büyük fayda vardır. Bunun dışında kabızlığa çözüm olarak kepek ekmeği önerilir. Günlük olarak bu şekilde beslendiğiniz zaman bir müddet sonra bağırsaklarınız eğitildiği için kabızlık problemi çekmeyeceksinizdir. Kepek ekmeğinin yeterli gelmediği zamanlarda bir bardak kepeği süt, yoğurt ya da çorba gibi gıdaların içerisine dökerek tüketebilirsiniz.

Korkmayın ve utanmayın
Hastalığın ilerlemesinde en büyük rol oynayan sebep utangaçlıktır. Rahatsızlık makat bölgesinde olduğundan kişiler muayene olmaktan çekinirler. Bu çekinmeler yüzünden uzun süre muayene ve tedavi olmayan hastaların problemlerinin de derecesi artar. Dolayısıyla bu zaman kaybı daha zor bir sürece girilmesine sebep olur. Burada bilinmesi gereken tıpta utanma olmamasıdır.

Muayene Olun
Makat bölgesinde ağrı, kanama, şişlik ya da benzeri şikayetleriniz olduğunda bunun sebebinin yalnızca basur olduğunu düşünmeyin. Makat bölgesinde aynı şikayetlere maruz bırakabilecek bir çok hastalık olabilmektedir. Sizin hangi problemle karşı karşıya olduğunuzu proktoloji alanında tecrübeli bir genel cerrahi uzmanı söyleyecektir.

Bir kaç muayene çeşidi vardır.
-Parmak muayenesi
-Göz muayenesi
-Anoskop muayenesi ( detay; https://www.basurklinigi.com/basur-muayenesi-nasil-yapilir/ )

Tedavi olmanız önerilir
Yazımızın başlarında da dediğimiz gibi toplumda bir çok kişide rastlanılan bir rahatsızlıktır. İlaç ya da kremler sadece rahatlamaya olanak tanır, tedavi etme gibi bir üstünlüğü yoktur. Piyasada bir çok kişi bitkisel karışım ve ilaçlarla basuru bir kaç haftada tedavi ettiğini iddia etmektedir. Aslında tedavi edemedikleri gibi bir kaç hafta demelerinin sebebi sadece bir kaç paket satabilmektir.

Tedavi çeşitleri
Ameliyatlı veya ameliyatsız tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Ameliyatsız tedavi yöntemleri için ayakta tedavide denilebilir. Hastanın çok kısa bir süre içerisinde teknolojinin kullanılmasıyla tedavi edilir.

Ameliyat önermekte olan kurumlar diğer ameliyatsız tedavi yöntemlerini uygulamadıklarından dolayı ameliyat önerirler. Fakat ameliyat biraz daha zordur. Ve ameliyattan sonra hastanede, evde istirahat süreçleri olduğundan dolayı bir çok zaman kaybettirmektedir. Bu bilgilere şuradan ulaşabilirsiniz ; https://www.basurklinigi.com/thd-basur-tedavi/

Ameliyatsız tedavi yöntemleri önerilir
Bu tedavi yöntemlerinin bir çok avantajı vardır. Çok kolay ve hızlı bir şekilde yapılır. Rahatsızlığın derecesine göre hangi yöntemin uygulanması gerektiği hekim tarafından belirtilmektedir.

Bu tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgilere yine sitemizden şu linklerle ulaşabilirsiniz ;
https://www.basurklinigi.com/lazerle-basur-tedavi/
https://www.basurklinigi.com/lastikle-bogma-yontemi/
https://www.basurklinigi.com/thd-basur-tedavi/

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Seher ŞİRİN 1986 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

Tel & WhatsApp: 0542 621 08 88

Check Also

Basur Neden Olur?

Sayfa İçeriği1 Basur Oluşum Sebepleri Nelerdir?1.1 Sürekli kabızlık1.2 Şiddetli ve uzun süren ishal1.3 Gereğinden fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!