Anasayfa / Basur (Hemoroid) / Basur Hastalığı Ağrı Yapar mı?
instagram sayfası

Basur Hastalığı Ağrı Yapar mı?

Makat bölgesinde meydana gelmekte olan bir çok rahatsızlık vardır. Fakat insanlar bu bölgede yaşadıkları problemleri direk olarak basur ile ilişkilendirmektedir. Normalde çok fazla ağrı yapabilen bir rahatsızlık değildir. Dışkılama sırasında dışarı çıkan meme, makat kasları tarafından sıkıştırıldığından dolayı ağrı meydana gelmektedir.

Bilindiği üzere hemoroid , iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İç hemoroid de kendi içerisinde 4 derecede incelenmektedir. Bunlar 1. 2. 3. ve 4. derece olarak isimlendirilir. 1. derece en hafifi, 4. derece en ağır olanıdır.

Birinci derecede meme hasta tarafından göz ya da parmakla hissedilemez. İkinci derecede meydana gelen meme dışkılama esnasında dışarı çıkış yapmakta, dışkılama bittiği an kendiliğinden içeri girmektedir. Bu iki tipte herhangi bir ağrı görülmemektedir.

Üçüncü tipte dışkılama esnasında dışarı çıkan meme, el yordamıyla içeri sokulabilir. Sokulmadığı taktirde ağrıya sebep olmaktadır. Dördüncü derecede ise meme her koşulda dışarı da durmaktadır. Dolayısıyla anladığımız üzere üçüncü ve dördüncü derece memeler makat kasları arasında sıkıştığından dolayı ağrı yapmaktadır.

Birinci ve ikinci derece olarak adlandırdığımız ve izah ettiğimiz tipler ağrıya neden olmamaktadır. Ayrıntılı bilgi için https://www.basurklinigi.com/basur-memesi/ konumuzu inceleyebilirsiniz.

Basur Ağrısı Nasıl Geçer

Öncelikle bir proktoloji uzmanına görünerek ağrınızın sebebinin tam olarak basur olduğundan emin olmanız fayda sağlayacaktır. Farklı bir hastalıksa olmayacak müdahaleler gerçekleştirerek hem vakit kaybedebilir, hem de mevcut rahatsızlığın daha fazla ilerlemesine sebep olabilirsiniz.

Ayrıca hastalığın meydana gelmesinde ki en temel sebep olan kabızlık giderilmeli, dışkılama sırasında ise asla ıkınma söz konusu olmamalıdır.

Sıcak su oturma banyosu iyi gelir

İçine oturulabilecek boyutta ki bir leğenin içerisine doldurulacak ılık suyun içine oturmak son derece fayda sağlamaktadır. Çok sıcak olup, kişiyi yakmaması gereklidir. Ilıktan bir tık daha sıcak olması yeterlidir. Suyun içerisine dilenirse papatya veya karanfil atılması da rahatlama sağlayabilir.

Anestol Krem Kullanılabilir

Uygulandığı bölgeyi uyuşturarak, ağrının hissedilmemesine olanak veren bir kremdir. Dolayısıyla doktor tavsiyesiyle basur ağrısı için kullanılabilir. Uygulandığı alanda uyuşma meydana getireceğinden dolayı kişi ağrıyı hissetmemektedir.

Makat Ağrısı Yapan Diğer Hastalıklar

Yazımızın başında da dile getirdiğimiz gibi makat bölgesinde meydana gelen bir çok hastalık vardır ve bunların bir çoğu ağrılara sebep olmaktadır.

Dolayısıyla hissedilen ağrılar akıllara ilk olarak hemoroidi getirmemelidir. Kişinin kendi kendine teşhis koyarak, basura yönelik müdahalede bulunması farklı bir hastalığın daha zor bir evreye girmesine olarak tanıyabileceği gibi çok ciddi bir rahatsızlığın ilerlemesine de sebep olabilmektedir.

Anal Fissür (Makat Çatlağı, Makat Yırtılması)

Dışkılama esnasında zorlanma ile makat kenarında cam ciziği şeklinde bir çizik oluşmaktadır. Bu çizik makat çatlağı veya makat yırtılması olarak isimlendirilmektedir. İlk zamanlar acısı az olabilir, ilerleyen günlerde çizik büyüme gösterdiğinden dolayı ağrı özellikle dışkılama esnasında dayanılmaz bir hal alabilir. Hissettiğiniz anda bir uzmana görünmenizi öneririz. Önemsemediğiniz taktirde ıstırap olabilir.

Anal Apse

Makat bölgesinde ağrı yapan hastalıklardan biridir. Makat bölgesinde kızarıklığa neden olmaktadır. Ayrıca kişide terleme ve ateşlenme de gözlemlenmektedir.

Makat Kanseri

Daha az ağrılı ve çok nadir bir şekilde görülmektedir.

Mayasıl

Aşırı kaşınmaya neden olan bir başka makat hastalığıdır. Aşırı şekilde kaşımak tahriş ederek ağrı ve kanamalara neden olabilir.

Yazar: Op. Dr. Atilla KAYA
Tel & WhatsApp: 0542 621 08 88

Yazar: Op. Dr. Atilla KAYA
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Atilla KAYA 1986 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz