28 Ocak 2023 - Cumartesi
Anasayfa / Basur (Hemoroid) / Basur Memesi Nasıl Geçer?

Basur Memesi Nasıl Geçer?

Konumuza geçmeden önce yüzeysel olarak basurun tanımını yaparak, çeşitlerini hatırlayalım.

Kabızlık, ishal, ıkınma, fazla kilo veya sürekli ağır yük kaldırma gibi sebeplerden dolayı anüs içerisinde mevcut toplardamarların basıncı artış göstererek damarın dokusunun hasar görmesine ve genişlemesine sebep olmaktadır.

Damarlar genişlemeye maruz kaldığında ise anüsten dışarı çıkış yapmaktadırlar, bu damarların rengi kırmızı ve mor renkte olabilir. Aslında basur ağrı yapan bir hastalık değildir. Damarın genişleyip anüs dışına sarkması basur memesi olarak adlandırılır.

basur memesi nasıl geçer

İç ve dış olmak üzere iki çeşit basur vardır. iç basurun ise dört çeşidi bulunmaktadır. Konumuz olan basur memesinin ayrıntıları burada ayrıntılı bir şekilde ele alınacaktır. Dış basur çok nadir olarak karşılaşılan bir vakıadır nohut büyüklüğünde meme ya da memelerin oluşmasıyla meydana gelmektedir. Fakat asıl sorun yaratan iç basurdur. Derecelerini şu şekilde açıklayabiliriz;

basur-cesitleri

1. Derece; Henüz başlangıç aşamasında olan tiptir. Çok belirgin şikayetleri yoktur. Dışkılama esnasında kanama meydana gelebilmektedir. Bu derecede ki basur memeleri hasta tarafından göz veya parmak ile hissedilemez. Proktoloji konusunda uzman bir genel cerrahi tarafından yapılacak anoskop muayenesi ile teşhisi konulabilir.

2. Derece; Birinci derecede çok fazla şikayet olmadığından ve kanamalar görüldüğünden bahsettik. Farkedilmeyen veya ciddiye alınmayan bu tip gerekli tedbirlerin alınmaması ve basurun oluşmasında ki faktörlerin devam ettirilmesiyle birlikte rahatsızlık ikinci dereceye ulaşmaktadır. ikinci derece rahatsızlıklarda oluşan meme belirgin ve hissedilir bir hale gelmektedir. Dışkılama sırasında dışarı çıkmakta, kişi tuvalet ihtiyacı bitiminde ayağa kalktığında içeri girmektedir.

3. Derece; Bu tip memeler dışkılama esnasında dışarı çıkmakta fakat ikinci derece de olduğu gibi ayağa kalkıldığında kendiliğinden içeri girmemektedir. Kişi tarafından el ile içeri sokulması mümkün olan türdür. Sokulmadığı taktirde makat kasları arasında sıkışarak basur boğulması oluşur ve hastayı ağrı şikayetine maruz bırakmaktadır.

4. Derece; En ileri aşamaya gelen vakadır. Bu tipte ki memeler artık el ile de içeri sokulamamakta, sürekli dışarıda durmaktadır. 3. derecede bahsettiğimiz gibi makat kasları arasına sıkışan meme tromboze hemoroid (basur boğulması) durumuna maruz kaldığından ağrı yapmaktadır.

Basur Memesi Nasıl Geçer?

Buraya kadar anladığımız üzere aslında hemoroid ağrı oluşmasına neden olan bir rahatsızlık değildir. üçüncü ve dördüncü derecelere ilerleme gösteren vakıalarda meydana gelen memenin sıkışması ağrı olmasına sebebiyet verir. Basur boğulması ile meydana gelen bu ağrılar bir kaç gün etkisini gösterebilir. Bu durumda hasta tarafından yapılabilecek olan işlemleri sıralayalım

Sıcak Su Oturma Banyosu Önerilir

Ev şartlarında uygulanabilecek pratik ve etkili yöntemlerden biridir. içine oturulabilecek büyüklükte bir leğenin içerisine sıcak su koyduktan sonra bir müddet oturulabilir. Herhangi bir sınırı yoktur, gün içerisinde arzu edildiği kadar uygulanabilir. Sıcak sudan kasıt kaynak olması değildir, ılıktan bir tık daha sıcak olması idealdir. Ayrıca 4-5 litre suyun içerisine bir bardak papatya çayı kaynatılarak da eklenebilir.

Anestol Krem Kullanabilirsiniz

Uyuşturucu etkisi olan bir kremdir. Ağrılara sebep olan hemoroid ve anal fissür gibi rahatsızlıklarda kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Bölgenin uyuşmasına olanak tanıyarak ağrıyı geçirmese de, hasta tarafından hissedilmemesini sağlar.

Tedavi Olmak Sorunu Kökten Çözer

Bahsettiğimiz yöntemler her ne kadar ağrıların azalmasını sağlamış olsa bile hastalığın tedavi olması anlamına gelmeyecektir. Sadece ağrılar bir kaç gün giderilmiş olsa da yapılan ihmalkarlıklar sonucunda meme tekrar şikayetlere yol açacaktır. Bunun için yapılması gereken tek işlem tıbbi müdahaledir. Ameliyatsız uygulanan yöntemler ile tedavi yalnızca 5-10 dk içerisinde yapılmakta ve hastaya avantaj sağlamaktadır.

Basur hastalığına maruz kalmamak veya tedaviden sonra tekrarlamaması için en temel sebep olan kabızlığa çözüm bulunması gerektiği gibi dışkılama esnasında ıkınılmamalıdır.

Ameliyatsız Tedavinin Avantajları

– Ameliyatta kullanılan narkoza ihtiyaç duyulmaz.
– Ağrı çok az hissedilir.
– Hastanın tedavi sonrasında yatak istirahati yapması gerekmez.
– Tedavi sonrası günlük hayata normal bir şekilde devam edilir.
– Gaz ve dışkı kaçırma sorunları görülmez.

Basur Memesi Nasıl Patlatılır?

Böyle bir şeyin hasta tarafından kesinlikle yapılmaması gerekmektedir. Yazımızın başında ele almıştık meme toplardamarın gevşeklik göstermesiyle meydana gelen sarkmadır. Memenin patlatılmasına yönelik yapılan herhangi bir işlemde toplardamarın patlamasına neden olunacak ve kanama meydana gelecektir. Kanamanın risk oluşturabileceği gibi enfeksiyon kapmasına neden olabilir, basurun daha değişik ve ciddi hastalıklarına yol açmasına olanak tanıyabilirsiniz.

Konumuzla ilgili olan kabızlık problemi, basur dereceleri ve ameliyatsız tedavi yöntemlerinin mevcut olduğu sayfalara aşağıda bulunan linklerden göz atabilirsiniz.

Yazar: Op. Dr. Seher ŞİRİN
Tel & WhatsApp: 0542 621 08 88

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular
Basur Çeşitleri
Kabızlık ve Çözümü
THD Basur Tedavisi
Lastikle Boğma Yöntemi
Lazer Yöntemi

Yazar: Op. Dr. Seher ŞİRİN
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Seher ŞİRİN 1986 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

405 Soru / Cevaplar

 1. Değerli hocalarım merhabalar,
  Hayatımda belkide hiç kabız olmadım diyebilirim ama dün bir kaşıntıyla devamında makatımda meme oluşumunu farkettim geçer mi biraz beklemelimiyim nasıl bir yol izlemeliyim,
  İyi çalışmalar dilerim. E yaş:35

 2. Selam hoçalarim Merhabalar,
  Ben 13 yasimdayim bende bir kasinti oldu biraz agrida oldu 3 gun sonra agri geçdi evde nasil tedavi olabilirim?\
  Saygilar!

  • Merhaba,
   Akut makat çatlağı düşündürüyor.kabız kalma,tuvalette uzun kalıp ıkınma,Şikayetlerin devam ederse proktoloji uzmanına görünmelisin.
   Op.Dr. Adil Altınsoy

 3. Amilyat olmakdan korkuyorum bana bir destekde bulunabilirmisizniz bu konuda?

  • Merhaba,
   Durumunuz muayene ve anoskopi ile değerlendirilir. Eğer uygunsa ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve tüm kliniklerimize muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz
   Op.Dr.İbrahim Kavak

 4. merhaba benim meme seklinde dıs basur oldu yaklasik 5 gundur surmekte progtolog aldim krem surdum bi etkisini gormedim ne yapmam gerekiyor sicak suya yeni basladim daflon hap iciyorum 3 gundur…ne onerirsiniz E34

  • Merhaba,
   hemoroid tedavisinde ilaçlar şikayetleri azaltabilir ama tedavi edici değildir. muayene ve anoskopi muayenesi ile durumunuz değerlendirilmeli, hastalığınız ilerlemeden tedavi olmalısınız. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve tüm kliniklerimize muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz
   Op Dr. Atilla Kaya

 5. Meraba benim 9 sene önce doğumumda şişlik oldu 3 tane meme ucu kadar çok zor çok sıkıntılı Bi dönemdi doğum yaptıran doktorum dahil Bi kaç doktora gittim hemoroit olduğunu ama ameliyatlı olmadını söyledi ve halen daha çılgınlar gibi acı baharatlı yiyen biriyim şuan dışta meme ucu kadar duruyor geçenlerde kabızlık yaşadım genel cerrahi ye gittim aynı bu şekilde geçmişimi anlattım muayene sonucunda hayır senin hemoroitin yok popo şeklin böyle dedi ben yıllardır sırf o çektikleri yüzünden ikinci kez hamilelikten yıllardır kaçındım kime inanıp ne yapacağımı bilmiyorum

  • Merhaba
   size yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu muayene ve anoskopi muayenesi ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle yapabiliriz. makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz. Tedavide geç kalmayın, ameliyatın bile çözüm olamadığı durumlar var.05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 6. Merhaba benim makatımda yaklaşık 1 aydır kaşıntım vardı kendim kontrol ettiğimde küçük bir şişlik gördüm nasıl bir yol izlemeliyim çok utanıyorum dr.a gitmeye birazda korkuyorum açıkçası yaş 48.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iletişim
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz