20 Ekim 2020 - Salı
Anasayfa / Basur Tedavisi / Basur Kremi / İlacı İşe Yarar mı, Hangi İlaçlar İyi Gelir?

Basur Kremi / İlacı İşe Yarar mı, Hangi İlaçlar İyi Gelir?

Orjinal ismi olan hemoroid olan hastalık halk arasında hemoroit ve basur olarakta tabir edilmektedir. Makat hastalıklarının içinde en yaygın olanıdır.

Gerçekten çok önemsenmeli, ciddiye alınmalıdır. Hastalığın ilk evrelerinde ilaç ve kremler kullanılarak tedavi edilebilir.

Fakat bu rahatsızlığa maruz olan hasta utandığı için kolay kolay muayene olmaya karar veremez. Bu aşamada da hastalık ilerleme sarfettiğinden dolayı ilaç ya da kremlerle tedavi edilmez bir hal alabilmektedir.

Bu derece ilerleme gösteren hastalıklarda ameliyat veya ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulanması gerekmektedir.

basur-ilaclari-kremleri-ise

Basur Neden Olur?

Toplum arasında çok sık karşılaşılan makat hastalıklarından biri olan basurun en büyük oluşma sebebi kabızlık ve bununla birlikte gelen ıkınmadır.  Tuvalette kalış süresi ve bu süre boyunca uygulanan ıkınma basınci basur gibi diğer makat hastalıkların da en önemli sebebidir.Detaylı olarak oluşma sebeplerini bu linkimizden ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Basur İlaçla Tedavi Edilebilir mi?

Basur rahatsızlığını çok erken hatta ilk başlarında farkederek direk muayene olunduğu taktirde ilaç veya kremlerle düşük ihtimalde olsa tedavi olunabilir, fakat tedavi edilmese bile sizi rahatlatacak faydalar sağlamaktadır.

Fakat tam olarak geçirir denilemez. Çünkü basurun çeşitleri olduğundan dolayı hiç bir uzman görmeden bu konuda bir şey diyemez.

Dolayısıyla çevrenizden duyduğunuz tedavi yöntemleri de işe yaramayacaktır. Çünkü çevreniz bu hastalığın çeşitlerini bilmediği gibi, sizin basur hastalığınızın derecesini de bilemez.

Bu tarz yöntemlere başvurarak kaybettiğiniz zaman hastalığınızda ilerlemeye yol açacak ve zor bir süreç başlayacaktır.

basur ilaçları

Kullanabileceğiniz Basur Kremleri

Anestol Krem
Anestol isminde ki krem anal fissür, tromboze ve basur gibi bir çok makat hastalığı için kullanılmaktadır. Ağrılarınızı geçirerek rahatlama sağlamaktadır.

Anuflex Merhem
Ağrılı makat hastalıklarında ağrıyı kesmek için kullanılır. Makat çatlağında iyileştirici etkileri vardır ama basur şişmesi, makatta pıhtı toplaması gibi çok şiddetli ağrı yapan ve zamanla kendiliğinden iyileşen hastalıkların bu iyileşme süresinde ağrıyı en aza indirmek için kullanılabilir.

Hedensa Pomat
Tüp şeklinde olan kremin ucuna takılan kanül sayesinde ilacı anüs içerisine sıkabilirsiniz. Bu krem ağrı ve şişliklerde azaltma sağlarken içerdiği mentol ile de bölgede ferahlık sağlamaktadır.

Hemoralgine pomat
Bu ilacı özellikle iç basuru olan kişiler kullanabilir. Çünkü ilaç kanamaları önleyebildiği gibi ağrıları da hafifletmektedir.

Kortos Krem
Basurun ağrı, şişlik ve kanama dışında kaşıntı yapmasıda görülen şikayetlerdendir. Bu ilaç ile kaşıntıyı kesebilirsiniz. Fakat içerisinde kortizon bulunduğundan dolayı çok fazla kullanılması sıkıntı yaratabilmektedir.

Procto-Glivenol
Makatta oluşan ağrı, şişlik ve kaşıntı şikayetlerini ortadan kaldırmaktadır. Bu zamana kadar tespit edilen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Kullanabileceğiniz Basur İlaçları

Yukarıda basur için üretilen ve kullanılan krem çeşitlerini belirttik. Şimdi de kullanabileceğiniz tablet ilaçları maddeler halinde sıralayalım.

Daflon
Makat bölgenizde ki toplar damarları kısmi olarak daraltıp, şişlik ve kanamaları azaltma özelliği olan bir ilaçtır. Herhangi bir yan etkisi yoktur.

Doxium
Doxium isimli ilacı kullandığınızda ilaç toplar damarlarda ki dolaşımı düzenler ve rahatlamaya olanak sağlar.

Hamile insanlar dışında herhangi bir mühim yan etkisi söz konusu değildir.

Ağrı kesiciler
Ağrılarınızın çok aşırı olduğu zamanlarda kullanabilirsiniz.

Basur tamamen nasıl geçer ?
İlk başta da belirttiğimiz gibi ilaçlarla basur tedavisi olma olasılığı çok düşüktür.

İlaçlar ile yalnızca bir süreliğine rahatlama sağlayabilirsiniz. IDEA Klinik basur tedavi merkezi olarak sizlere ameliyatsız yöntemler ile tedavi olmanızı önermekteyiz.

Bu tedavi yöntemleri çok kısa sürede gerçekleştirilen ve bitiminde kalkıp günlük hayatınıza devam edebileceğiniz uygulamalardır.

idea klinik iletişim

Anahtar Kelimeler: Basur ilaçları, Hemoroid kremleri

*

Okumanızı Öneririz

basura hangi doktor bakar

Basur İçin Hangi Bölüme ve Doktora Gidilir

Sayfa İçeriği1 Basurdan Korunma Yolları2 Gebelikte basur görülebilir3 Basur İçin Hangi Doktora Gidilmelidir? Makat hastalıkları …

7 Soru / Cevaplar

 1. Merhaba makat bölgemde hissedebildiğim bir şişlik ortaya çıktı şu an için sıkıntılı bir durumum yok dokunduğumda acı ve kaşıntı yapıyor. Bu hemoroid olabilirmi?

  • anal hematom,tromboze hemoroid olabilir.
   Op.Dr.Ergun Aygören

   • Slm hocam makat bolgemde kasinti.oluyor aci yedigim zaman yemiyorumda ama yemekte olunca asiri rahatsiz ediyor hocam makat bolgesi oldugu icin cekiniyioruz doktora gelmeyi onereceginiz krem var mi

    • Acı-baharatlı yiyecekler, turşu-salamura yiyecekler den uzak durun. Makat hastalıklarına belirtiler benzerlik gösterir, Bu nedenle net hastalığı tanımlamak için muayene ile değerlendirmek gerekir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Rıdvan Kandemir

    Büyük tuvaletten sonra basur memeleri şişme yapıyor sonra kendiliğinden içeri kaçıyor .akinti oluyor bazende kanama ne yapmam lazım

    • TE dahi olmalısınız. Basur ilerleyen bir hastalıktır. Beklemeniz ameliyatsız yöntemlerle tedavi olma şansınızı kaybetmenize neden olur.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

    • Tedavi olmalısınız. Ertelerzenşz ameliyatzız yöntemlerle tedavi olma şansını kaybedersiniz.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz

yeni