28 Ocak 2023 - Cumartesi
Anasayfa / Basur Tedavisi / Basur Kremi / İlacı İşe Yarar mı, Hangi İlaçlar İyi Gelir?

Basur Kremi / İlacı İşe Yarar mı, Hangi İlaçlar İyi Gelir?

Orjinal ismi olan hemoroid olan hastalık halk arasında hemoroit ve basur olarakta tabir edilmektedir. Makat hastalıklarının içinde en yaygın olanıdır.

Gerçekten çok önemsenmeli, ciddiye alınmalıdır. Hastalığın ilk evrelerinde ilaç ve kremler kullanılarak tedavi edilebilir.

Fakat bu rahatsızlığa maruz olan hasta utandığı için kolay kolay muayene olmaya karar veremez. Bu aşamada da hastalık ilerleme sarfettiğinden dolayı ilaç ya da kremlerle tedavi edilmez bir hal alabilmektedir.

Bu derece ilerleme gösteren hastalıklarda ameliyat veya ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulanması gerekmektedir.

basur-ilaclari-kremleri-ise

Basur Neden Olur?

Toplum arasında çok sık karşılaşılan makat hastalıklarından biri olan basurun en büyük oluşma sebebi kabızlık ve bununla birlikte gelen ıkınmadır.  Tuvalette kalış süresi ve bu süre boyunca uygulanan ıkınma basınci basur gibi diğer makat hastalıkların da en önemli sebebidir.Detaylı olarak oluşma sebeplerini bu linkimizden ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Basur İlaçla Tedavi Edilebilir mi?

Basur rahatsızlığını çok erken hatta ilk başlarında farkederek direk muayene olunduğu taktirde ilaç veya kremlerle düşük ihtimalde olsa tedavi olunabilir, fakat tedavi edilmese bile sizi rahatlatacak faydalar sağlamaktadır.

Fakat tam olarak geçirir denilemez. Çünkü basurun çeşitleri olduğundan dolayı hiç bir uzman görmeden bu konuda bir şey diyemez.

Dolayısıyla çevrenizden duyduğunuz tedavi yöntemleri de işe yaramayacaktır. Çünkü çevreniz bu hastalığın çeşitlerini bilmediği gibi, sizin basur hastalığınızın derecesini de bilemez.

Bu tarz yöntemlere başvurarak kaybettiğiniz zaman hastalığınızda ilerlemeye yol açacak ve zor bir süreç başlayacaktır.

basur ilaçları

Kullanabileceğiniz Basur Kremleri

Bu başlık altında da basur krem isimleri, en iyi basur kremi gibi sıklıkla yönelttiğiniz soruların yanıtını vermeye çalışalım.
Anestol Krem
Anestol isminde ki krem anal fissür, tromboze ve basur gibi bir çok makat hastalığı için kullanılmaktadır. Ağrılarınızı geçirerek rahatlama sağlamaktadır.

Anuflex Merhem
Ağrılı makat hastalıklarında ağrıyı kesmek için kullanılır. Makat çatlağında iyileştirici etkileri vardır ama basur şişmesi, makatta pıhtı toplaması gibi çok şiddetli ağrı yapan ve zamanla kendiliğinden iyileşen hastalıkların bu iyileşme süresinde ağrıyı en aza indirmek için kullanılabilir.

Hedensa Pomat
Tüp şeklinde olan kremin ucuna takılan kanül sayesinde ilacı anüs içerisine sıkabilirsiniz. Bu krem ağrı ve şişliklerde azaltma sağlarken içerdiği mentol ile de bölgede ferahlık sağlamaktadır.

Hemoralgine pomat
Bu ilacı özellikle iç basuru olan kişiler kullanabilir. Çünkü ilaç kanamaları önleyebildiği gibi ağrıları da hafifletmektedir.

Kortos Krem
Basurun ağrı, şişlik ve kanama dışında kaşıntı yapmasıda görülen şikayetlerdendir. Bu ilaç ile kaşıntıyı kesebilirsiniz. Fakat içerisinde kortizon bulunduğundan dolayı çok fazla kullanılması sıkıntı yaratabilmektedir.

Procto-Glivenol
Makatta oluşan ağrı, şişlik ve kaşıntı şikayetlerini ortadan kaldırmaktadır. Bu zamana kadar tespit edilen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Basur Memesini Kurutan Krem var mı? İşe Yarar mı?

Basur kremlerinin hiçbiri var olan memeyi kurutma etkisine sahip değildir. Bu kremler daha çok basurdan kaynaklanan yanma, ağrı, kaşınma, minimal düzeylerde kanama gibi şikayetleri azaltmaya yöneliktir.

Her ne kadar içinde vazoprotektif ya da diğer adıyla venoprotektif etkileriyle genişlemiş damarlarda kısmi daralma sağlasa da gerçek anlamda memeyi kurutması imkansızdır.

Burada kastedilen eczanede satılan beşeri ilaçlar, bitkisel ilaçlar veya bitkisel kürlerin hepsi için geçerlidir.

Bunu anlamanın en kolay yolu basurun neden olduğunu anlamaktan geçer. Basurda meme oluşması için taşıyıcı bağ dokusunun bozulması gerekir ve bozulan bağ dokusu ilaçlarla düzelmez. Bunun tek istisnası vardır skleroterapidir.

Geçmişte uygulanan ancak yaşanan çok ciddi sorunlar dolayısıyla günümüzde pek uygulanmayan skleroterapi de basur memesinin içine kimyasal olarak yakıcı ilaç enjekte edilir ve bu kimyasal yanığın iyileşmesi döneminde meme küçülür.

Kullanabileceğiniz Basur İlaçları

Yukarıda basur için üretilen ve kullanılan krem çeşitlerini belirttik. Şimdi de kullanabileceğiniz tablet ilaçları maddeler halinde sıralayalım.

Daflon
Makat bölgenizde ki toplar damarları kısmi olarak daraltıp, şişlik ve kanamaları azaltma özelliği olan bir ilaçtır. Herhangi bir yan etkisi yoktur.

Doxium
Doxium isimli ilacı kullandığınızda ilaç toplar damarlarda ki dolaşımı düzenler ve rahatlamaya olanak sağlar.

Hamile insanlar dışında herhangi bir mühim yan etkisi söz konusu değildir.

Ağrı kesiciler
Ağrılarınızın çok aşırı olduğu zamanlarda kullanabilirsiniz.

Basur Tamamen Nasıl Geçer?

İlk başta da belirttiğimiz gibi ilaçlarla basur tedavisi olma olasılığı çok düşüktür.

İlaçlar ile yalnızca bir süreliğine rahatlama sağlayabilirsiniz. IDEA Klinik basur tedavi merkezi olarak sizlere ameliyatsız yöntemler ile tedavi olmanızı önermekteyiz.

Bu tedavi yöntemleri çok kısa sürede gerçekleştirilen ve bitiminde kalkıp günlük hayatınıza devam edebileceğiniz uygulamalardır.

Yazar: Op. Dr. Adil ALTINSOY
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Adil ALTINSOY 1993 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

23 Soru / Cevaplar

 1. Merhaba makat bölgemde hissedebildiğim bir şişlik ortaya çıktı şu an için sıkıntılı bir durumum yok dokunduğumda acı ve kaşıntı yapıyor. Bu hemoroid olabilirmi?

  • anal hematom,tromboze hemoroid olabilir.
   Op.Dr.Ergun Aygören

   • Slm hocam makat bolgemde kasinti.oluyor aci yedigim zaman yemiyorumda ama yemekte olunca asiri rahatsiz ediyor hocam makat bolgesi oldugu icin cekiniyioruz doktora gelmeyi onereceginiz krem var mi

    • Acı-baharatlı yiyecekler, turşu-salamura yiyecekler den uzak durun. Makat hastalıklarına belirtiler benzerlik gösterir, Bu nedenle net hastalığı tanımlamak için muayene ile değerlendirmek gerekir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Rıdvan Kandemir

    Büyük tuvaletten sonra basur memeleri şişme yapıyor sonra kendiliğinden içeri kaçıyor .akinti oluyor bazende kanama ne yapmam lazım

    • TE dahi olmalısınız. Basur ilerleyen bir hastalıktır. Beklemeniz ameliyatsız yöntemlerle tedavi olma şansınızı kaybetmenize neden olur.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

    • Tedavi olmalısınız. Ertelerzenşz ameliyatzız yöntemlerle tedavi olma şansını kaybedersiniz.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Merhabalar ,şu sıralar makadımda şişlik ve ağrı var ayakta fazla kaldığımda ağrı daha da artıyor ..Tuvalete çekinerek çikıyorum.Ne yapmalıyım?

  • Tuvalete çıkma ihtiyacını ertelemeniz şikayetleeinizin artmasına ve hastalığın ilerlemesine neden olacaktır. Bu nedenle ameliyatsız yöntemlerle tedavi olma şansınızı kaybetmemek için gecikmeden muayene ve tedavi olmalısınız. Extra bilgi, muayene ve tedavi için randevu almak isterseniz 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz
   Öp. Dr. Atilla Kaya

  • Hocam büyük abdestimi yaptıktan sonra makatta şişlik oluyor sonra kendiliğinden gidiyor bunun için at kestanesi kremi faydalı olurmu

   • Hemoroid çürük diş gibidir, Nasıl çürük diş çekilmeden tedavi edebilemiyor ise, tedavi olmadan sorununuz çözülmez ve ilerler.
    05426210888 nolu telefondan bilgi ve muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz.
    Öp. Dr. Adil altınsoy

 3. Hocam bende bikereden basur çıktı şişme ve aşırı ağrı var neyapabilirim

  • Merhaba,
   Ağrı varsa ve tek defada bu sorun oluştu ise anal hematom olabilir. Muayene olmanızı öneririm.
   Öp. Dr. Adil altınsoy

 4. Merhaba ..çok kötü durumdayim hocam.inanilmaz derece de şişlik var.ve heryeri kaplamış durumda şişlik
  Eczaneden siprey aldım.ve uyuşturucu krem.aldim.bugu 3 gün.sanki daha da arttı..belkide ilaç iyileştirme yapıyor da olabilir bilemiyorum.ama çok agrım var uyuamıyorum bile

  • Merhaba,
   Şikayetiniz çok yoğun ise 05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenip muayene ve tedavi için gelebilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 5. Hocam kuyruk sokumunda fındık büyüklüğünde bi şişlik var iki gündür böyle ne yapmalıyım

  • Merhaba,
   Kuyruk sokumunda ise şişlik bu kıl dönmesi apsesi düşündürür. Klinikleeimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz. Gelirseniz değerlendirip, isterseniz tedavisini yapabiliriz. Kıl dönmesi ilerleyen bir hastalıktır. Ne kadar erken tedavi olursanız o kadar iyi olur.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. Hocam yurt dışındayım ve baya kötüyüm nasıl desem büyük abdest alırken zorlanıyom ayakta duramıyom 3 4 gün ağrıyor sonra geçiyor aynı şekilde 1 aydır ağrısını çekiyom ne yapmam lazım

  • Tedavi olmalısınız. Öncelikle beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenleyin, kabız kalmayın, tuvalette uzun kalıp ıkınmayın bol paralı yiyin, kuru incir, kayısı erik tüketin, tuvalette uzun kalıp ıkınmayın, dışkılama ihtiyacı olursa ertelemeyin, yurtdışında iseniz rectogesic bulabilirsiniz. Rectogesici nohut tanesi kadar parmağınızın ucuna alın, maşallah bir parmak bölümü kadar içeriye çepeçevre uygulayın, Bunu dışkılamadan önce ve sonra yapın.sıcak su oturma banyosuna dışkılamadan önce ve sonra yaparsanız rahatlatır. En kısa zamanda tedavi olun. Mutlaka sabahları tuvalete gidip dışkılama alışkanlığı geliştirir, Nerde olursanız olun dışkılama isteril oluştuğunda ertelemeyin, mutlaka tuvalete gidin.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 7. Hocam merhaba
  Hemoroid meme şeklinde şişti yürürken bile zorlanıyorum protec krem aldım bugün kullanmaya başladım acıyı biraz aldı fakat büyük abdestte çıktığım da şiddetli acı ve ağrım oluyor krem ne zaman etkisini gösterir antibiyotik tedavisi var mı teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Antibiyotik tedavisinin anlamı yok, tedavi edilmeli. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 8. Merhabalar bende yeni dışta gözle görülür bi şişlik var nohuttan dahada küçük doktora gittim basur memesi dedi ve krem yazdı bu krem geçirir mi hocam dedim inşallah dedi pekte emin olamadım başka bir şeyler de yapmalı mıyım acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iletişim
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz