8 Aralık 2022 - Perşembe
Anasayfa / Basur (Hemoroid) / Basur Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Basur Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Basur kabızlığın öncülük ettiği, bununla birlikte ıkınma sonucunda makat bölgesinde oluşan bir rahatsızlıktır. Hemoroid ismi de verilen bu rahatsızlık toplumda sık olarak görülmektedir. İlk zamanlar mercimek büyüklüğünde olabildiğinden çok önemsenmez ve dikkate alınmaz. Fakat sonrasında büyüme gösterdiğinden dolayı kişilerin hayatını kabusa çevirebilir.

Basuru olan bir hastanın daha hızlı ve basit bir şekilde iyileşmesi için farkına vardığı ilk zaman bir uzmana giderek muayene olmasında mutlak surette fayda vardır.

basur ameliyati sonrası

Hastalık bir makat hastalığı olduğundan dolayı her ne kadar insanlarda utanma, sıkılma gibi durumlar söz konusu olsada çok ilerleme gösteren rahatsızlıklarda daha fazla zorluk çekilmektedir.

Ameliyat Sonrası Hastayı Neler Beklemektedir?

Basur ameliyatı olmak için karar vermeden önce bir çok hasta internet ortamında ameliyattan sonra neler olabileceği hakkında detaylı bilgi aramaktadır. Çünkü ameliyat sırasında narkoz ya da benzeri uyuşturma yöntemleri ile çok birşey hissetmeyen hastalar asıl ameliyattan sonra nelerle karşı karşıya kalacaklarını merak ederler.

Ameliyat deyince insanlar korkarlar, narkozdur, strestir, kesidir derken psikoloik olarak alt üst olurlar. Ameliyat esnasında kullanılan uyuşturucular ile her ne kadar sıkıntı olmasada. Ameliyattan sonra ki acı ve ağrılar için aynı şeyi söylemek pek mümkün değildir.

Basur Ameliyatından Sonra Sık Rastlanan Sorunlar Nelerdir?

Bir çok internet sitesinde basur ameliyatı sonrası diye oluşturulan yazıların altında bu ameliyatı olan kişi ve kişilerin yazdığı yüzlerce yorum bulabilirsiniz.

Neredeyse 100’de 99’u şikayetçidir. Acım var, akıntım var, kanamam var, tuvalete çıkamıyorum gibi onlarca şikayet görebilirsiniz.

Özel hastanelerin bir çoğu para kazanmak için size 1 gün istirahat etmenizi arkasından herşeyin normale döneceğini söyleyebilir ya da teknolojik cihaz ve yöntemlere sahip olmayan kurumlar elden başka çare gelmediğinden dolayı mutlaka ameliyat olmanızı en etkili yöntemin bu olduğunu sonra tekrar nüksedebilir gibi bahanelerle gözünüzü korkutabilir.

Basur ameliyatı olduğunuz da ardından gelebilecek şikayetlerden bazıları şu şekildedir
– Makat Ağrısı
Makatta Kanama
Makatta Kaşıntı
– Makatta Akıntı
Makatta Çatlak (Anal Fissür)
– Makatta darlık (Ameliyat esnasında fazla doku alınmasından kaynaklanabilir.)
– Meme kalabilmesi
– Bir süre sonra basurun tekrarlaması.

Muayene olduğunuz kişiler tarafından her ne kadar ağrı sızı olmaz, çok basit bir ameliyat. 1 gece yatarsın sonra taburcu olursun densede maalesef durum böyle değildir. Ameliyat sonrasında ağrı kesicilerle , sıcak su doldurup oturduğunuz lehenle yaşayabilirsiniz.

En kötüsü de hastalık tam makat bölgesinde olduğundan ne oturabilir, ne yatabilir ne de rahatlıkla dışkılayabilirsiniz.

Ne yapılmalıdır ?
Bizler sizlere bu gibi kabuslar yaşamamanız ve yaşam kalitenizin düşmeyeceği hatta tedavi sonrası günlük hayatınıza devam edebileceğiniz yöntemler ile tedavi olmanızı öneririz.

Bu yöntemle ile çok kısa sürede ve kolay bir şekilde bu hastalıktan kurtulabilirsiniz. Ameliyatsız tedavi yöntemleri için şu linkleri takip edebilirsiniz ;

https://www.basurklinigi.com/lazerle-basur-ameliyati/
https://www.basurklinigi.com/lastikle-bogma-yontemi/

Yazar: Op. Dr. Adil ALTINSOY
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Adil ALTINSOY 1993 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

10 Soru / Cevaplar

 1. Bursadaki Ergun hocaya muayene oldum.3 derece ic hemoroid oldugunu ve makata yakin bir yerde bir doku oldugunu ve bu dokunun iyi bir seye benzemedigini soyledi.Ve beni korkuttu.9 eylul universitesinde ameliyat oldum.Ergun beyin dedigi doku deri alti enfeksiyonu imis.Soyleyin kendisine emin olmadigi seyler icin hastalari korkutmasin.

  • Ergun beyin sizi korkutması iyi olmuş.bu tür kitleler müdahale etmeden tam olarak değerlendirilemeyebilir.ayrıca enfeksiyonun neden olduğu apse tedavi edilmeseydi fistül gibi tedavisi zor ve uzun süren bir hastalığa neden olabileceği için başınıza çok daha kötü işler açabilirdi
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Mrb ben 2 nisanda hemoroid ve fistül ameliyatı oldum bugün 5ci günum ama ben her lavaboya çıktığımda aşırı kanama yaşıyorum bu normalmi beni oldukça huzursuz ediyor.Bana bu konuda yardımcı olurmusunuz

  • gerekli önlemleri almadıysanız kanama olur.kabız kalmayacaksınız,ıkınmayacaksınız,tuvalette uzun kalmayacaksınız.önlemler için doktorunuzla görüşmelisiniz

 3. Makat bölgemden kaseyi doldurup taşıracak kadar kan geldi bu olay yarım saat önce oldu sizce telaş etmeli miyim. Bu neyin göstergesi olabilir.

  • merhaba bu kadar kanamanın olması hoş bir durum değil tabiki neyin göstergesi olduğunu muayene etmeden varsayımlarla söylemek mümkün değil ancak tuvalete oturduğunuz bu şekilde kanıyorsa kan aksın diye beklemeyin ayağa kalktığınızda kanama büyük ihtimalle kesilir. makat hastalıkları uzmanına muayene olun en kısa sürede. bilgi için 02125420888

 4. Mrb hocam bende 4.derece iç hemoroid çıktı ameliyat oldum hem dikis hemde lazer uygulamışlar ama 3 hafta olmasina rağmen şişkinlikler geçmedi elime geliyo dr.ödem olduğunu 1 veya 2ay surer diyo normalmi çok tedirginim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

iletişim
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz