Anasayfa / Makat Hastalıkları / Makat Kaşıntısı Neden Olur, Nasıl Geçer?
instagram sayfası

Makat Kaşıntısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bu sayfamızda yine makat bölgesinde yaşanan problemlerden biri olan makat kaşıntısı konusunu ele alacağız. Toplumda anal kaşıntı olarak da bilinen bu sorun için neden olur, nasıl geçer, hangi doktora gidilir, neler yapılmalıdır gibi başlıkları sizin için cevaplandırıyoruz.

Toplumda sık olarak görülen makat kaşıntısı şikayetinin bir çok sebebi olabilir. Bazen anlık bir şekilde gelip geçici olan kaşıntılar, bazense sürekli çıldırtabilecek bir düzeyde olabilmektedir.

Anal bölgede görülen kaşıntılar alerjik olabileceği gibi, bir hastalığa bağlı olarak da meydana gelebilmektedir.

Anal kaşıntı insanlarda utanç verici olduğundan rahatsız edici bir durumdur. Yazımızın devamında anal kaşıntı sebepleri detayları ile birlikte yer almaktadır.

Sebebini kendiniz tespit edemediğiniz taktirde mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir.

makat kaşıntısı neden olur

Makat Kaşıntısının Sebepleri Nelerdir?

Anal kaşıntıya sebep olan faktörler, tahlil ve muayene edilerek edilerek netlik kazanan dışkıda ki parazit ve makat çatlağı rahatsızlığı olabilir.

Dışkıda ise en çok görülmekte olan parazit kıl kurdudur. Geçmişte kendini daha fazla gösteren kıl kurduyla, günümüzde insanların hijyene ve temizliğe önem vermesiyle birlikte ve kullanılan suların temizliğiyle çok karşılaşılmayan bir unsurdur.

Ayrıca tuvalet ihtiyacının giderilmesinin ardından anal bölgenin yeterli bir şekilde temizlenmemesi, bölgede dışkı kalması kaşıntılara neden olmaktadır.

Fakat bu bölgenin temizliğinin yetersiz yapılmasının yanında çok fazla titiz davranarak aşırı temizlik yapılması da kaşıntılara sebep olabilmektedir.

Titizlikten kasıt makat bölgesinin sabun ve benzeri kimyasal temizlik malzemeleri ile çok fazla temizlemeye çalışmak makat bölgesinde ki koruyucu görevinde ki tabakanın incelmesine sebep olmaktadır.

Bu tabakanın incelmesi ile birlikte cilt elastikliğini kaybeder ve kaşınmalar meydana gelmektedir.

Makat kaşıntısına sebep olabilen unsurları sıralayalım

Aşırı Temizlik
Çok titiz olmak, makat bölgesini sabun, şampuan gibi maddeler ile sert ve bastırarak yıkamak makat bölgesinde bulunan koruyucu tabakanın incelmesine ve tahriş olmasına sebep olabilmektedir.

İncelen tabaka elastikliğini kaybettiğinden kaşıntılara neden olabilmektedir. Bu bölgenin temizliğini yaparken duru su kullanılmasına ve sert bir şekilde temizlenmemesine özen gösterilmelidir.

Yetersiz Temizlik
Aşırı titiz davranmanın yanı sıra yetersiz temizlik yapılmasında şikayetlere maruz bırakmaktadır. Dışkılama sonrasında duru su ile tüm dışkı ve artıkları kalmayana kadar temizlemek önemlidir.

Yanlış Giyim Tercihi
Sentetik tarzı giyimler kaşıntılar oluşmasına neden olabilmektedir. Pamuk ve keten giyimler tercih edilmelidir.

Dar Kıyafetler
Dar iç çamaşırı, tayt ya da pantolon tarzı giyimler makat bölgesinin havasız kalmasına sebep olur. Havasız kalan bölge nem ve terleme yaptığından şikayet oluşturabilir.

Fazla Kilo
Kilo fazlalığı kalçaların birbirine fazla yaklaşmasını ve bununla birlikte anüs bölgesinin havasız kalmasına olanak tanır. Bu sebeple tahriş yaparak şikayetleri arttırabilir.

Dışkıda ki Parazitler
En çok bilineni üst kısımda da bahsettiğimiz kıl kurdudur.

Makat Bölgesinin Islak Kalması
Tuvalet ihtiyacından ve duştan sonra anal bölgenin iyi bir şekilde kurutulması gerekmektedir.

Islak Mendil ve Kötü Tuvalet Kağıdı
Islak mendillerin ve tuvalet kağıtlarının içerisinde mevcut olan kimyasal maddeler ciltte alerji oluşmasına sebep olabilir.

Hemoroid Varlığı
İç hemoroid değil fakat dış hemoroid kaşıntı yapabilir.

Tüketilen Gıdalar
Tüketilen acı, ekşi, süt ürünleri ve çikolata gibi gıdaların aşırı tüketilmesi kaşıntılara neden olabilmektedir.

Makat Çatlağı
Makat hastalıkları içerisinde hemoroidden sonra en sık karşılan rahatsızlıklardan biridir. Dışkılama sırasında kabızlık ile birlikte sert dışkılama sonucunda anüsün kenarında cam çiziği gibi çok küçük bir çiziğin oluşmasıdır. Kabızlık en temel sebebidir fakat farklı nedenlerle de oluşabilmektedir. Makat çatlağı kaşıntının yanı sıra acı ve ağrı yapmaktadır.

Kondilom
Bulaşıcı bir hastalıktır. Anal siğil olarak tabir edilmektedir.

Kullanılan Bazı İlaçlar
Farklı hastalıklar için kullanılan ilaçlar kaşıntı olmasına neden olabilmektedir.

Daha Önce Olunan Ameliyat
Makat bölgesinde geçirilen bir operasyonun sonucunda oluşan sızıntılar kaşıntılara yol açabilmektedir.

Kaşıntının herhangi bir makat hastalığından mı olduğunu anlayabilmek için muayene edilmesi gerekmektedir.

Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Burada ilk olarak kaşıntının neden kaynaklandığını tespit etmek önem taşımaktadır. İlk olarak üstte belirttiğimiz faktörlere karşı önlem alınmalıdır.

– Aşırı hijyenik bir insan olup makat bölgenizin temizliğini aşırıya kaçarak ıslak mendil, sabun ya da benzeri kimyasal malzemelerle yapıyorsanız derhal bırakın. Sadece su ile taharet gerçekleştirin. Tuvalet kağıdınızı değiştirin tekrarlıyorsa değiştirin ya da hiç kullanmayın.

– Aşırı temizliğin zararlı olduğu gibi yetersiz temizlikte ne yazık ki problem yaratmaktadır. Bunun için duru su ile makat bölgenizi tamamen yeterli şekilde temizlediğiniz konusunda emin olun.

– Eğer makat bölgeniz çok terliyorsa gün içinde mutlaka kurutun ve iç çamaşırınızı değiştirin. Terlememek için dar değil bol kıyafetler tercih edin. Bunun dışında sürekli oturmanız gerekiyor ve bu terleme ile sonuçlanıyorsa periyodik aralıklarla yerinizden kalkın ve bir süre ayakta durun.

– Aşırı baharatlı ve acı yiyecekleri bir süre tüketmeyin. Yediklerinize dikkat ederek hangi gıdayı tükettikten sonra böyle bir problemle karşılaştığınızı tespit etmeye çalışın.

– Kullandığınız herhangi bir ilaç kaşıntı probleminin ortaya çıkmasında rol oynuyorsa doktorunuza başvurarak farklı bir ilaç önerisinde bulunmasını rica edebilirsiniz.

Makatta Kaşıntı İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Eğer ne yaparsanız yapın makat kaşıntısı geçmiyorsa proktoloji yani makat hastalıkları konusunda tecrübeli bir genel cerrahi uzmanına başvurmalısınız.

Yazar: Op. Dr. Seher ŞİRİN
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Seher ŞİRİN 1986 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz