23 Ekim 2021 - Cumartesi
Anasayfa / Basur (Hemoroid) / Hemoroid Çeşitleri Nelerdir, Kaça Ayrılır?

Hemoroid Çeşitleri Nelerdir, Kaça Ayrılır?

Bir çok insanın karşılaştığı fakat fazla önemsemediği basur, anüsün 2-3 cm içerisinde mevcut toplar damarşarın genişleme göstermesiyle birlikte meydana gelmektedir. Fakat burada ki esas problem damarların genişlemesi değil, bu damarların çevresini saran bağ dokularının gevşemesidir.

Genişlemeye maruz kalan damarlar, bu bölgede hacimsel bir artışa neden olduğundan dolayı anüs dışına çıkarak meme oluşturabilmektedir. Anüsün içinde oluşan iç basur, dışarıda oluşan ise dış basur olarak adlandırılır.

basur çeşitleri

Basur Çeşitleri

Dış Hemoroid

Dış hemoroidler estetik olarak görünüm bozukluğu gibi rahatsızlıklar yaratmaktan başka bir şikayet göstermezler. Makat kenarında et beni gibi şişlikler meydana gelir. Eğer hastada başka şikayetler söz konusuysa büyük ihtimal iç basur ya da farklı bir makat hastalığı söz konusu olmaktadır.

İç Hemoroid

İç basur kendi içerisinde 4 derecede incelenmektedir.

Birinci Derece

Rahatsızlığın ilk başlangıcı olup, kişiyi çok fazla rahatsız etmemekte ve şikayet oluşturmamaktadır. Tek görülen belirti, dışkılama sırasında meydana gelen kanamadır. Çok sık görülmeyen bu kanama taze ve kırmızıdır. Hasta tarafından gözle veya parmak yordamıyla hissedilemez.

Proktoloji konusunda uzman bir hekim tarafından anoskop muayenesi yapılarak teşhisi konabilir. fazla şikayetlere maruz bırakmadığı için fazla önemsenmez fakat tedavisi en kolay tiptir. Bu dönemde tedavi edilen hemoroid önemsendiği ve ihmalkar davranılmadığı sürece tekrarlamaz denilebilir. Ayrıca tedavi edilmediğinde ileri ki derecelere yükselme riski mevcuttur.

İkinci Derece

Birinci derece basurun ara sıra kanama şikayetleri gösterdiğini ve kişiler tarafından fazla önemsenmediğini belirtmiştik. Önemsenmediği ve ciddiye alınmadığı için hekimlere muayene olan insanların bir çoğu ikinci dereceye ilerleyen basur hastaları olmaktadır.

ikinci derece basurun kanama şikayetleri olduğu gibi anüs içerisinde meme de meydana gelmektedir. Bu memeler dışkılama sonrasında dışarı çıkma eğiliminde de bulunabildiği gibi kişi dışkılama işlemini sonlandırdığında kendiliğinden tekrar içeri girmektedir. Bu tip basurun tedavisinde lazer ve rbl ismi verilen yöntemler kullanılabilmektedir.

Üçüncü Derece

İkinci derecede sadece dışkılama esnasında dışarı çıkan ve sonrasında kendiliğinden içeri giren memenin kendisini daha fazla belli ettiği tiptir. Bu derecede ki basurda kanama artış göstermekte olduğu gibi ciddiye alınarak dikkat edilmesi gereken durumdur. Çünkü dışkılama sırasında dışarı çıkan memenin dışkılama bitiminde içeri girmeme olasılığı görülmektedir.

Bu durumlarda kişinin memeyi parmak yardımıyla içeri doğru ittirmesi gerekebilir. İttirilmediği ve meme dışarıda kaldığı taktirde makat kasları arasında sıkışarak tromboze hemoroid (basur boğulması) ismi verilen durumla karşı karşıya kalabilmektedir. RBL ve THD yöntemleri ile tedavisi mümkün olmaktadır.

Dördüncü Derece

Rahatsızlık diğer bahsettiğimiz derecelere sahip olduğunda ciddiye alınmadığında ve ihmal edilmeye devam edilmediğinde dördüncü dereceye ulaşmaktadır. Bu geçen zaman içerisinde çevreden duyulan ve uygulanan ilaç, krem ya da bitkisel karışımlarda sadece vakit geçirmeye ve ilerleme göstermesine neden olmaktadır.

Bu tip basur oturup, kalkma esnasında ağrı şikayetlerine de yol açabildiği gibi tarafımızdan uygulanacak olan tek tedavi yöntemi TDH tekniğidir.

Tromboze Hemoroid (Basur Boğulması)

Üçüncü derece basurun tanımını yaparken dile getirdiğimiz basur boğulmasını merak edenler için açıklama gereği duyduk. Basur rahatsızlığı normal şartlarda çok fazla ağrı şikayeti gösteren bir sıkıntı değildir.

Fakat ilerme gösteren rahatsızlıklarda oluşan meme anüs dışına çıktığında makat kaslarının arasında kalmakta ve sıkışmaktadır. Bu sıkışma sonucunda da tromboze hemoroid yani basur boğulması oluşur.

Bu durumda ağrı şikayetleri meydana gelirken bu ağrılar bir kaç gün de sürebilmektedir. Bu durumda yapılacak sıcak su oturma banyosu ve hekimler tarafından önerilen merhemlerin kullanılması rahatlamaya olanak tanır.

Oturma banyosunun günde istenildiği kadar yapılmasında hiç bir sakınca yoktur. Suyun yakacak derecede sıcak olmaması, ılıktan biraz daha sıcak olması yeterlidir.

Tedavi Yöntemleri

Bu tedavi yöntemlerini başka hazırladığımız sayfalarda kapsamlı olarak ele aldık. Aşağıda özet halinde yine de belirterek ilgili sayfaların bağlantılarını verelim.

Lastikle Boğma Tedavisi (RBL)

Ameliyatsız ve kısa süren bir tekniktir. RBL’nin açılımı Rubber Band Ligasyon anlamına gelmekte olup Türkçe de lastikle boğma yöntemi diye tabir edilmektedir. İkinci ve üçüncü derecede ki basur çeşitlerinde uygulanabilmektedir. https://www.basurklinigi.com/lastikle-bogma-yontemi/

Lazer tedavisi

Bir çok rahatsızlığın tedavisinde uygulanan ameliyatsız ve teknolojik yöntemlerden biridir. Birinci derece basur çeşitlerine uygulanabildiği gibi ikinci derece vakalarada kısmen uygulanabilmektedir. Amaç lazer ile tahrip etmektir. https://www.basurklinigi.com/lazerle-basur-ameliyati/

THD Yöntemi

Daha çok dördüncü derece basurlarda uygulanan bir yöntemdir. Fiyat bakımından diğer yöntemlere nazaran biraz pahalıdır. Bunun sebebi tedavinin yapıldığı cihazın maliyetinin yüksek olmasıdır. Problem yaratan toplardamar tespit edilerek cihaz sayesinde 5-6 cm üstten bağlanarak kan akışı kesilir. https://www.basurklinigi.com/thd-basur-tedavi/

Türkiye’nin 3 büyük şehrinde toplamda 5 şubesiyle hizmet vermekte olan idea kliniklerinden randevu ve bilgi almak için aşağıda ki numaraları arayabilirsiniz.

idea klinik iletişim

Author: Op. Dr. Demet AĞRAS1973 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul Karşıyaka Kenan Gamsız ilkokulunda, orta okul ve liseyi Karşıyaka lisesi’nde okudu. 1991 yılında Liseden mezun olarak, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı 1996 yılında bitirdi. 1997-2002 yılları arasında yine Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalında ihtisasımı yaptım.

Okumanızı Öneririz

basura hangi doktor bakar

Basur İçin Hangi Bölüme ve Doktora Gidilir

Makat hastalıkları denildiğinde akıllara bir çok hastalık gelebilir. Fakat bunlardan en sık görüleni hemoroid yani …

3 Soru / Cevaplar

  1. Hayırlı günler hocam. Ben doğum yapalı 35 gün oldu daha sonrasında dışkılama sırasında agri kanama vardı. Doğum öncesinde makat kısmında küçük bı çıkıntı vardı ama problem oluşturmamisti. Emzirdigim için ilaç kullanmakta istemiyorum. Ne tavsiye edersiniz ?

  2. Meraba hocam 18 yasındayım
    Makat bolgemde biri ufak biri buyuk olmak uzere 2 tane meme cıktı

    • meme oluşumun varsa hemoroiddir,tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır,aldığınız önlemlerle ilerlemesini önleyebilirsiniz.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz,ameliyatsız tedaviye yönelik her tür teknolojiye sahibiz,gelirseniz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz
      OP.Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz

yeni