Anasayfa / Basur Tedavisi / İlaçla Basur Tedavisi Olur mu?
instagram sayfası

İlaçla Basur Tedavisi Olur mu?

Doktor, iğne ve ameliyat gibi korkuları olan insanlar genellikle sağlık problemlerine çözüm bulmak için ilaç, krem veya bitkisel karışım arayışına girerler. Çünkü bu onlar için çok daha kolay bir çözümdür. Fakat bazı sağlık sorunları için işe yararken, bazıları için hiç bir fayda sağlamaz. Belki işe yarar umuduyla hem paralarını harcarlar hem de vakit kaybederler.

Basur İlaçları Sorunu Tamamen Çözemez!

Basur, doku hasarından dolayı ortaya çıkan bir makat hastalığıdır ve gevşemeye yüz tutan bu dokunun tekrar eski haline dönmesi maalesef ilaç veya kremle mümkün olmamaktadır. Bu tarz ilaçlarla yalnızca şikayetleri azaltılabilir. Fakat komple düzelmesi mümkün değildir. Tamamen kurtulmak için ameliyatlı ya da ameliyatsız yöntemlerle tedavi olmak gerekir. Bu durumda ise avantajlarına bakıldığında ameliyatsız cerrahi yöntemler çok daha tercih edilebilir yöndedir. Bu tekniklerle olunan tedavinin ardından kişiler kliniklerimize nasıl kendi imkanlarıyla geldilerse, aynı şekilde de gidebilir. Günlük yaşantılarına hiç ara vermeden devam edebilirler.

Fakat klasik ameliyatlarla yapılan tedavilerde maalesef kesi, dikiş, pansuman, narkoz veya benzeri dezavantajlar bulunduğundan tavsiye edilmemektedir.

Basur diş çürümesinden farkı olmayan bir doku hasarıdır. Yapısal bir sorun olduğu bilinmelidir. Nasıl ki çürük bir diş fırçalayarak veya sakız çiğneyerek düzelmiyor ise bu da ilaçlarla düzelmez ancak ağrıyan bir çürük diş için ağrı kesici alınırsa ağrı geçer, ağrının geçmesi çürüğün düzeldiği anlamına gelmez.

Basurun ilaçla tedavisi sadece şikayetlerin azaltılmasına yardımcı olur dokudaki hasarı düzeltemez.

ilaçla basur tedavisi

Bitkisel Karışım ile Basur Tedavi Olmaz

Çevrenizde bir çok insandan duyarsınız “şunu kullandım 5 günde hemoroidim düzeldi, ağrım geçti” bu sözün gerçekliği var yani hastanın şikayeti ilaçla düzelmiştir ama teşhiste sorun vardır.

Yani kendiliğinden geçecek bir sorunu cerraha muayene olmadan kendi teşhis eder hemoroid sanır ve ilaç alır zaten kendiliğinden geçecek sorun düzelmiş olur. Bu yanlış teşhis sonucu düzelme en çokta bitkisel ürünler satanların işine gelir.

İlaçla Basur Derecesi Gerilemez

Üçüncü derece basur teşhisi konmuş bir hasta ne kadar ilaç veya bitkisel ilaç kullanırsa kullansın hastalığın derecesi asla ikinci derece olamaz ama ilaç kullanımı yanı sıra kabızlığı engeller, fazla ıkınmaz ve tuvalette uzun süre kalmazsa dışarı çıkmalar azalır ve hasta büyük oranda rahatlar.

Anal Hematom ile Basuru Karıştırmayın!

Bilindiği gibi üçüncü derecede memeler çıkar kişi eliyle içeri iter. Benzer şekilde dış memeler asla ilaçtan etkilenmez ancak anal hematom denilen makatta pıhtı toplanması sıkça dış basur olarak değerlendirilir ve ilaç kullanınca düzelir. Halbuki anal hematom %100 ihtimalle kendiliğinden düzelen geçici bir durumdur.

basur ilaçları nelerdir

Peki Basur için Hangi İlaçlar Kullanılır?

Ağrılı dönemde yani tromboze hemoroid olduysa ağrı kesiciler, anestol merhem, kortos fitil, proctoglivenol krem, proctolog anal krem gibi ilaçlar ve ılık su oturma banyosu rahatlama sağlar. Benzer şekilde ılık bir şeylerin üstüne oturmak ta rahatlatıcı etki yapar.

basurun bitkisel tedavisi mümkün mü

Basurun Bitkisel Tedavisi Mümkün mü?

Aslında beşeri ilaçlar kadar etkili değildir, genellikle bu gurup ilaçlar kişinin dışkısını yumuşatarak rahat bir dışkılama sağlar bu sayede rahatlama olur. Bu gurup ürünleri genellikle hiçbir eczacılık ve tıbbi eğitimi olmayan ama çok iyi pazarlamacı kültürü olan kişiler üretmektedir.

Yani aslında olay “şarlatan” sınıfına girmektedir. Bilindiği gibi şarlatan kelimesinin anlamı “o konuda hiçbir eğitimi olmayan kişinin kendini uzman gibi sunup bu yolla para kazanması” dır.

Basur Konusunda Bitkisel Yollara İnanmayın!

Bitkisel kür adıyla insanların kafasını karıştıran adının önünde profesör yazan kişilerin de hiçbir tıp eğitimi almamış olması ve hayatında kendi anüsü dışında hiç kimsenin anüs muayenesi yapmamış olduğu da bu şarlatan kelimesini desteklemektedir.

Ne yazık ki Türkiye’de bu tür bitkisel ilaç üretip fahiş fiyattan satışını yapan iki profesörden biri iktisat profesörü diğeri kimya profesörüdür.

Basur Nasıl Geçer?

Çeşidine, derecesine, hastanın beklentilerine ve imkanlarına göre tedavi seçenekleri sunulur, tabi ki öncelikle teşhis konur. Teşhis tercihen proktoloji uzmanınca eğer yaşanan yerde proctoloji uzmanı yoksa genel cerrahi uzmanı tarafından konur gerektiğinde anoskop muayenesi yapılır ve bu bulgular ışığında hastaya en ideal tedavi yöntemi uygulanır.

Bu tedavi yöntemleri

– Lazer (bkz : https://www.basurklinigi.com/lazerle-basur-tedavi/)
– RBL (lastikle basuru boğma) (bkz: https://www.basurklinigi.com/lastikle-bogma-yontemi/)
– THD (atar damarını kökünden bağlama) (bkz: https://www.basurklinigi.com/thd-basur-tedavi/)
– Klasik ameliyat

Referans:
1- https://www.ideaklinikbakirkoy.com/basur-hemoroid-tedavisi/
2- https://www.ideaklinikkadikoy.com/basur-ilacla-tedavi-edilir-mi/
3- https://www.ideaklinik.com.tr/hemoroid-sisligine-ne-iyi-gelir-basur-memesi-nasil-gecer/

Yazar: Op. Dr. Ergun AYGÖREN
Gülhane Askeri Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Ergun AYGÖREN 1982 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz