Anasayfa / Basur (Hemoroid) / Basur Kanaması Neden Olur, Nasıl Durdurulur?
instagram sayfası

Basur Kanaması Neden Olur, Nasıl Durdurulur?

Sitemiz üzerinde hazırlanan bir çok konu başta basur olmak üzere, diğer makat hastalıklarında ağrı, kaşıntı, yanma, iltihap ve kanama gibi bir çok ortak şikayet görülmektedir. Bu yakınmaların bazıları farklı sebeplerden dolayı “gelip geçici” olabileceği gibi, bazıları “süreklilik kazanarak” makat hastalıklarından birinin belirtisi ve şikayeti olarak ifade edilebilmektedir.

basur kanaması neden olur

Makat Hastaları Mutlaka Muayene Olmalıdır

Basur, toplumda en sık karşılaşılan ve neredeyse herkes tarafından bilinen bir makat hastalığıdır. Bu bölgede meydana gelen herhangi bir belirti veya yakınma sonucunda insanlar çevrelerinden duydukları ya da internetten yaptıkları araştırma sonucunda kendi kendilerine basur tanısı koyabilmektedir.

Makatta bir çok rahatsızlığın olabileceğini tekrar belirterek, bu tarz teşhislerin kendi kendine konulmasının oldukça yanlış bir hareket olduğunu hatırlatmakta fayda duyuyoruz. Bu şekilde yapılan yanlış müdahaleler sonucunda mevcut hastalığın ilerlemesine sebep olunduğu gibi, bitkisel ya da benzeri tedavileri deneyerek boşa para harcamış olunmaktadır.

Dışkı Memeye Temas Ettiğinde Kanama Meydana Gelir
Tıpta hemoroid olarakta ifade edilen basur rahatsızlığı, az önce de değindiğimiz gibi en sık karşılaşılan makat hastalıklarındandır. İç ve dış olmak üzere iki grupta incelenen hemoroid çeşidi vardır. İç hemoroid ise kendi içerisinde 4 gruba ayrılır. Bunlar 1.2.3. ve 4. derece olarak isimlendirilir.

1. derece başlangıç aşaması olup, 4. derece en ağır şikayetlere maruz bırakan basur tipidir. Rahatsızlık kabızlık ve bununla ilişkili olarak ıkınma ile birlikte meydana gelmektedir. İlerleyen aşamalarda meme meydana gelmesine olanak tanıyan basur, kişinin tuvalet ihtiyacını gidermekte olduğu sırada dışkının meme ile temas etmesi ve tahriş ederek kanamasına sebebiyet vermektedir.

Basur Kanaması Nasıl Durur?

Basur kanamasının durdurulabilmesi için öncelikli olarak kabızlığın giderilmesi gerekmektedir. Kabızlığın çözümü yanı sıra kişi kesinlikle ıkınmamalıdır. Basur kanaması derecesi ve boyutuna göre değişiklik gösterebilir. Tedavi olunması halinde kişi rahatı ve sağlığı için en doğru hamleyi gerçekleştirmiş olacaktır. Tedavi olduğunda tüm şikayetleri geride bırakmış ve sağlığına kavuşmuş olur.

Makat Kanaması Görülen Diğer Hastalıklar

Makat Çatlağı (Anal Fissür)

Kanamaya sebebiyet veren ve toplumda en sık görülen makat hastalığının basur yani hemoroid olduğundan detaylı bir şekilde bahsettik. Hemoroid’ten sonra en fazla görülen hastalık ise başlığımızda da belirttiğimiz gibi makat çatlağıdır. Bu rahatsızlığın tıpta ki ismi anal fissür olarak bilinir.

Toplumda ise makat yırtılması, makatta yırtık gibi bir çok isimde bilinmektedir. Anal fissür de tıpkı basur da olduğu gibi kabızlık sebep olmaktadır. Kabız olan kişinin dışkılama esnasında, sert bir şekilde dışkılaması sonucunda anüs kenarında küçük cam ciziği şeklinde bir yara meydana gelmektedir. Kanama bir kaç damla şeklinde görüldüğü gibi acı ve ağrı gibi şikayetlerede maruz bırakmaktadır.

Makat Kanseri

Nadirde olsa görülebilen en güç makat hastalığı kesinlikle budur. Makat kanamasına yol açan bir hastalık olup, kanama ciddi düzeyde görülebilmektedir. Aynı anda da acı ve ağrı hissedilmektedir.

Anal Dermatit

Anal dermatit halk arasında mayasıl olarak bilinen makat kaşıntısı problemidir. Makat bölgesinin havasız ve nemli kalması gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Kanamaya neden olmaz fakat sık karşılaşılan makat sorunlarından biridir. Yalnız kişinin aşırı şiddetli şekilde kaşıması doğrultusunda tahriş olabileceğinden çok küçükte olsa kanama oluşabilir. Karşılaşılmayan ve çok ciddiyet taşımayan bir durumdur.

Anal Hematom

Türkçesi Makatta pıhtı toplanmasıdır. Yine kabızlıktan dolayı görülür, kişi tuvalet ihtiyacını gidermek amacıyla ıkındığı sırada makatta bulunan toplardamarlardan biri çatlayarak kanama olmasına ve bu kanın pıhtılaşmasına neden olur. Ağrı yapan bir problemdir. Nohut tanesi kadar olabileceği gibi daha büyük boyutlarda da meydana gelebilir. Tedavisi için evde sıcak su oturma banyosu yapılabilir.

Fakat bu şekilde iyileşmesi uzun zaman alacaktır. Meydana gelen pıhtı boşaltılması uzman hekimler tarafından yapıldığında yalnızca 1 dakika kadar sürmektedir. Pıhtı boşaltılmaya başladığı anda kişinin hissettiği acı ve ağrı ortadan kalkmakta kişinin rahatlaması söz konusu olmaktadır.

Makat Kanaması İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Makat bölgesinde kanama dahil, ağrı, sızı, yanma ya da herhangi bir şikayet meydana geldiğinde genel cerrahi uzmanına muayene olunması gerekmektedir. Mümkünse proktoloji (makat hastalıkları) konusunda uzman proktologlara başvurulması daha doğru teşhisin ve sonucun alınmasına olanak tanıyacaktır.

Basur Kanaması Nasıl Durur

Makat bölgesinde ki kanamalar için eczacılar veya konu komşu tarafından önerilen ilaçların kullanımı ezbere değil, uzman bir hekim tarafından yapılacak muayene sonrasında reçete edilmesiyle kullanılmalıdır. Makat bölgesinde meydana gelen hastalık yalnızca basur değildir, daha ciddi ve riski hastalıklar mevcut olabilmektedir.

Makatta ortaya çıkan kanamaların meydana gelmesinde rol oynayan en sık sebep basurdur. Fakat makat bölgesinde görülen kanamaların tümüne basur kanaması demek yanlış bir ifade olmaktadır. Çünkü makatta kanamaya yol açan bir çok hastalık bulunmaktadır. İlk olarak kanamanın neden ve hangi hastalıktan dolayı olduğunu öğrenmek için uzman bir hekime başvurulması gerekmektedir. Çünkü basur veya makat çatlağı dışında daha riskli ve ciddiyet gerektiren kanser hastalığı veya sorunlar kanamalara yol açabilir.

Eğer muayene olunur ve kanamanın basur hastalığından dolayı meydana geldiğinden emin olunursa yapılması gereken, kabız kalmamak ve ıkınmamaktadır. Dışkının sert değil de yumuşak bir halde olması kanama şikayetinin azalmasında ve kişinin diğer şikayetlerininde minimize edilmesinde oldukça fayda sağlamaktadır.

Kanamada en önemli sebep fazla ıkınmaktır ve mümkün olduğunca az ıkınılmalıdır.

Kanamanın durmasına yönelik olarak kullanılan ilaçlar, çok etkili olmazlar. Asıl etkisi olacak olan unsuz az önce de bahsedildiği üzere kabızlık ve beraberinde getirdiği ıkınmanın önüne geçmektedir. Bunun dışında acı gıda tüketimi de azaltılabilir. Normalde basur için herhangi bir zararı olmayan acı, yanma ve ıkınma hissine neden olup, arttırdığı için tüketilmemelidir.

Eğer yukarıda anlatılanlara uyulup, kanama izlenmeye devam ediyorsa uzman bir hekime başvurularak anoskop muayenesi, gerekirse kolonoskopi yaptırılıp çıkan sonuca göre tedavi olunması gerekmektedir.

Basur Kanamasında Kirli Kanı Akıtmak

Tamamen yanlış bilgidir, kan kıymetli bir organdır ve kıymeti bilinmeli, boşa akıtılmamalıdır. Halk arasında ‘kanayınca rahatlar” gibi bir inanıştır ancak yanlış bilgidir. Tam tersi kanama görüldüğü anda ayağa kalkılmalıdır, kalkıldığı anda makat sıkacak ve kanamayı durduracaktır.

Lazerle Hemoroid Kanamasının Durdurulması

Lazerin en etkili kullanıldığı durumdur, lazer dokunulduğu anda kan akan damar kapanır ve durur. Çok pratiktir 1-2 dakika içinde işlem biter. Ağrısız bir şekilde uygulanabilmektedir. Kanamanın durması yanı sıra hastalığın kalıcı tedavisi de yapılmış olur.

Bir diğer uygulama da lastikle boğmadır. Cihaz kanayan memeyi içine çekip memeye kanın gidişini kesen lastik halka koyar böylece lazerde olduğu gibi hem kanamanın durması sağlanır hem de hastalık kalıcı olarak tedavi edilmiş olur.

Makat konusunda yaşamakta olduğunuz herhangi bir sorunu aşağıda ki yorum kısmından proktoloji konusunda uzman hekimlerimize danışabilir, yanıt alabilirsiniz.

Referans:
https://www.ideaklinik.com.tr/hemoroid-basur/

Yazar: Op. Dr. Adil ALTINSOY
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Adil ALTINSOY 1993 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz