Anasayfa / Basur (Hemoroid) / Sülükle Basur Tedavisi
instagram sayfası

Sülükle Basur Tedavisi

Tıp dilinde hemoroid olarak tabir edilmekte olan hastalık basur ile aynıdır. Bir çok insan farklı hastalıklar olarak düşünür. Aynı zaman da basura mayasıl diyen kesimde söz konusudur. Fakat mayasıl çok farklı bir rahatsızlık olup, tıpta anal dermatit olarak bilinmektedir. Mayasıl yalnızca kaşıntıdan ibaret bir problemdir.

Konumuz olan basura devam edelim. Sitemizde her ne kadar basur ve çeşitleri hakkında her fırsatta bilgi veriyor olsak da, o yazılarımızı incelemeyen kişiler için belirtmekte fayda vardır.

sülükle basur tedavisi

Hemoroid rahatsızlığı iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Dış hemoroid çok seyrek görülen bir tip rahatsızlık iken kendi içerisinde herhangi bir sınıfa ayrılmaz, en sık karşılaşılan iç basurdur ve kendi içerisinde 4’e ayrılır. En hafif basur derecesi 1. derece, en ağırı 4. derece olarak ifade edilir.

Basur rahatsızlığı için günümüzde kullanılan ameliyatlı ve ameliyatsız tedavi yöntemleri mevcutken, bitkisel ya da hayvansal yönde tedavi edilebildiği hakkında da iddialar bulunmaktadır. İddia diyoruz çünkü basur rahatsızlığının bitki veya hayvan kullanılarak tedavi edilebilmesi mümkün olmamaktadır. Neden mi?

Örnek vermek gerekirse hemoroid bir doku hasarı problemidir. Bu tıpkı diş çürümesine benzer bir durumdur. Nasıl ki çürük diş fırçalayarak eski halini almıyor illa ki çektirmek gerekiyorsa, basurda da durum bu şekildedir. Bitkiler yalnızca basurun oluşumuna sebep olan kabızlığın giderilmesi için etkili olabilecek faktörlerdir.

Kabızlığın giderilmesini sağlayan bitkiler dışkıyı yumuşattığından dolayı kişinin tuvalette rahat dışkılamasına yardımcı olduğundan dolayı şikayetlerinin de azalmasına olanak tanımaktadır. Hal böyle olunca çoğu kişi rahatsızlığının düzeldiğini düşünmekte ve sanmaktadır. Halbuki tekrar bir kabızlık durumunda ıkınılırsa şikayetler yeniden baş gösterecektir.

Hemoroid Sülükle Tedavi Edilir mi?

Sülükle basur tedavisi için söylenmesi gerekenlere geçelim. Basur rahatsızlığında toplardamarlar genişleme göstererek içi kan dolmakta ve meme oluşmaktadır. Sülük kan emici bir hayvan olduğundan dolayı anüse yapıştırıldığında memenin içerisinde bulunan kanı emmektedir. Dolayısıyla bu hastada oldukça rahatlama meydana gelmesine neden olmaktadır.

Dolayısıyla kişiler tedavi olduklarını sanmaktadır. Yalnız kan akışı durdurulamadığı için memenin içi bir süre sonra tekrar kanla dolacak ve yine aynı şikayetler devam edecektir. Bu kanın sülüğe emdirilmesi kişide gereksiz yere kan eksilmesine neden olmaktan başka herhangi bir fayda sağlamayacaktır. Memede ki kanın emilmesi ile geçici bir rahatlama sağlansa da sülükle tedavi etmeye çalışmak bazı kişilerde  ciddi  sağlık sorunları görülmesine neden olabilir. Kişi de kansızlık olması, kan sulandırıcı ilaç kullanıyor olması pıhtılaşmaya engel bir hastalığının olması,  vücudunda herhangi bir nedenle aktif kanamalı  bir durumun olması, sülüğün herhangi bir enfeksiyon etkenini taşıyor olması (hepatit vb) . Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda sülük ile tedavi bilimsel olmaktan uzaktır ve çok önemli riskler taşımaktadır.

Sonuç olarak tekrar anladığımız üzere hemoroid rahatsızlığının tedavisinde sülük ya da bitkilerin hiç bir etkisi bulunmamaktadır. Tedavi tamamen cerrahi olarak ameliyatlı ya da ameliyatsız yöntemlerle yapılmalıdır.

Günümüzde ameliyatsız yöntemler 5-10 dakika kadar kısa bir süre içerisinde uygulanmaktadır. Uygulanacak yöntem basur derecesine göre farklılık gösterebilmektedir. Doğru teknik ve benzer bilgiler muayene esnasında hekimler tarafından belirtilmektedir.

IDEA Klinik hemoroid tedavi merkezi olarak Türkiye’nin 4 büyük ilinde toplamda 6 klinikle hizmet vermekteyiz. Tüm şubelerimizde proktoloji yani makat hastalıkları konusunda uzman genel cerrahi uzmanlarımız bulunduğu gibi ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri

– RBL (lastikle boğma yöntemi) (https://www.basurklinigi.com/lastikle-bogma-yontemi/)
– THD (https://www.basurklinigi.com/thd-basur-tedavi/)
– Lazer (https://www.basurklinigi.com/lazerle-basur-tedavi/)

Ameliyatsız yöntemlerin avantajları

– Ağrı çok düşük düzeyde hissedilir.
– Kanama yok denilebilecek kadar az olabilir.
– Tedavi biter bitmez kişi iş, özel ya da sosyal hayatına devam edebilir.
– Dışkı ya da gaz kaçırma problemleriyle karşılaşılmaz.
– Evde ya da hastanede istirahat edilmesi gerekmez.
– Tedavi sırasında herhangi bir kesi, narkoz ya da dikiş kullanılmaz.
– Tedavi sonrasında pansumana ihtiyaç duyulmaz.

Yazar: Op. Dr. Atilla KAYA
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Atilla KAYA 1986 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz